Рак – не вирок

На жаль, в уявленні більшості населення між словом «рак» і «смерть» стоїть знак рівності. Причиною цього є недостатня поінформованість. Колись, багато років чи навіть десятиліть тому, рак вважався невиліковною хворобою. Але медицина відтоді пішла далеко вперед, а стереотип залишився на тому ж рівні.Та рак – не вирок, це хвороба, яку можна і потрібно перемагати. Сьогодні 48% випадків захворювання на рак в Україні виліковуються. Однією з причин смертності від онкологічних захворювань, кажуть лікарі, є пізня діагностика хвороби. Раннє виявлення пухлини дає можливість провести необхідне лікування і повернути здорову людину до повноцінного життя. Напередодні Всесвітнього дня боротьби проти раку, що відзначається щороку 4 лютого, ми попросили мамолога Первомайської ЦРЛ Людмилу МАРУЩАК розповісти, які ж причини призводять до задавнених форм раку молочної залози і чому жінки вряди-годи ігнорують прихід до лікаря.

Боюся, що буде боляче…

Людмила Іванівна Марущак – гінеколог-мамолог з багаторічним стажем роботи. Останніх декілька років спеціалізується на мамології. Лікарка не перестає дивуватися факту, чому жінки так недбало ставляться до свого здоров’я.

– Можливо, вони, – розмірковує Людмила Іванівна, – думають, що ця хвороба обійде їх стороною, або ж сподіваються на «авось». Пояснити, чому жінки так рідко приходять на огляд до гінеколога, – продовжує лікарка, – мені дуже важко, адже жінка сама мусить думати про своє здоров’я, вона ж бо в першу чергу матір та берегиня сімейного вогнища. Якщо їй байдуже до себе, то хоч би трішки думала про дітей. Ось вам зовсім свіжий приклад: у минулому році під час профогляду ми виявили у однієї з наших пацієнток пухлину в молочній залозі. Ми її направили до обласного онкодиспансеру, де вона прийняла лише одну хіміотерапію і втекла з лікарні. Скільки ми не вмовляли її продовжити курс лікування, але жінка вперто стояла на своєму. Тепер, коли їй стало зовсім зле, вона знову прийшла до нас на прийом. Та час втрачено, і четверту стадію раку, повірте, лікувати практично неможливо… На початковому ж етапі розвитку хвороби це все лікується. І не треба жінкам боятися слова «рак», навпаки – потрібно боротися і перемагати хворобу. Тим паче, що сучасні методи лікування дозволяють робити справжнісінькі чудеса. Хотіла також додати, що нині молочну залозу не відсікають (жінки дуже бояться, що матимуть непривабливий вигляд), її намагаються зберегти, відсікається лише пухлина. Тож жінкам не варто турбуватися, що вони залишаться без грудей.

Загалом мене дивують наші жінки тим, що приходять до нас уже в такому стані, коли їм просто потрібно рятувати життя. Ось кілька днів тому поступила пацієнтка з кровотечею та блювотою. Як з’ясувалося, в такому стані вона перебуває більше тижня. Безумовно, нині її стан критичний, а могло б бути все інакше… Я веду до того, що своєчасне виявлення хвороби дає шанс і нам, лікарям, швидше допомогти хворому, і самому хворому легше перенести хворобу. Та і фінансові витрати у цьому разі набагато менші. Будь-яку проблему треба намагатися вирішувати якнайшвидше. Таким чином ви отримуєте більше шансів не тільки одужати, а й зберегти молочну залозу. Рано чи пізно все одно доведеться звертатися до лікаря, але чим пізніше, тим більше буде втрачено часу і здоров’я. А найбільш відомі стереотипи, через які жінки не звертаються до лікаря, це: «боюся, що буде боляче», «це дорого», «опромінювання – це небезпечно», «я вже стара і мені вже ніщо не допоможе», «краще б я нічого не знала». Їх давно пора викорінювати, бо саме вони є гальмом успішного лікування.

Вивчи сама себе

Рак молочної залози – злоякісна пухлина, яка найчастіше зустрічається у жінок, але це й одна з форм, що легше за інші піддається ранньому виявленню.

Жінкам слід обстежувати свої молочні залози через 7-10 днів від початку місячних, коли вони найменш чутливі. Тим, у кого нема менструального циклу, можна обрати будь-який день місяця.

Самообстеження в жодному разі не означає, що ви повинні шукати в себе рак! Після декількох обстежень ви будете знати нормальну структуру своїх молочних залоз. І коли знайдете якісь відхилення (вузлики, затвердіння, ущільнення шкіри), ви повинні відразу звернутися до лікаря. Не через місяць і навіть не через тиждень. У 90% випадків, коли жінка щось намацає в себе, це не рак. Але краще позбутися своїх сумнівів якомога швидше. Лікар обстежить вас і підтвердить, що ви здорові. Коли повернетеся додому, спокійно повторіть самообстеження, щоби знати, що такий стан молочної залози для вас – норма! Краще позбутися своїх сумнівів якомога швидше. Окрім самообстеження, кожна жінка має регулярно відвідувати лікаря, хоча б один раз на рік (якщо лікар не радить частіше). Як правило, це слід робити через 7 – 10 днів після початку місячних. Дехто з жінок соромиться огляду та обстеження молочних залоз. Багато з них відкладають «на потім» через якісь причини. Але кожній жінці треба зрозуміти, що звичайний регулярний огляд може врятувати її життя, зберегти вроду та жіночність. З огляду на це все інше перестає бути важливим.

Нашим первомайським жінкам для цього треба лишень прийти на консультацію до мамолога, лікаря, який безпосередньо займається жіночими проблемами. Такий фахівець працює щодня в Первомайській центральній районній лікарні.

Прийміть як алгоритм три моменти поведінки

Щомісяця самостійно обстежувати свої молочні залози. Щорічно звертатися для більш ретельного обстеження лікарем.Обов’язково проходити мамографію (рентген для грудей).

Дізнаватися про пухлинне захворювання завжди неприємно. Але у випадку захворювання на пухлину молочної залози пильність може врятувати вам життя. Ранній діагноз – ефективне лікування. Якщо у вас з’явилися сумніви, не соромтеся, зверніться до вашого лікаря, який або сам обстежить, або (при необхідності) направить до відповідного фахівця. Не зволікайте! Пам’ятайте, рак – не вирок!

Підготувала Наталія КЛИМЕНКО

Сообщение:

*

НОВОСТИ