Братщина: 90 років трудів та звитяг

Минулої п’ятниці Братщина урочисто відзначала 90-ліття з дня заснування району. Центром святкувань став районний Будинок культури, а радісні емоції цього по-весняному сонячного та теплого дня відчули не лише представники всіх територіальних громад району та видатні постаті краю, а й поважні гості з Миколаєва – голова облдержадміністрації Микола Круглов та перший заступник голови обласної ради Володимир Пащенко.

7 березня 1923 року було утворено нову територіально-адміністративну одиницю – Братський район. Але варто зазначити, що ці родючі землі стали заселятися людьми ще задовго до XX століття. Свого часу тут жили войовничі скіфи та праслов’яни – анти, цими степами проходили важливі торговельні шляхи, а швидкоплинними річками ходили турецькі галери та чайки козаків. Саме козацькі нащадки утворили більшість сіл нинішнього Братського району. Втім масово заселяли ці землі й переселенці з російських губерній і німецькі колоністи, молдовани та представники багатьох інших національностей.

Микола Круглов (ліворуч) оглядає експозиції сільських рад району.
 

Братчани пишаються багатьма своїми знаменитими земляками. Так, у селі Костувате народилися корифеї українського професійного театру Микола Садовський та Марія Садовська-Барілотті (Тобілевичі). Славу рідному краю принесли й співачка, заслужена артистка РСФСР та народна артистка Росії Людмила Сенчина і заслужений артист України Василь Ревенко, малою батьківщиною яких є маленьке сільце Кудрявське. А поетеса Лілія Золотоноша відома тим, що є автором п’яти поетичних книг та текстів до багатьох пісень.

До сучасної історії Братщини, яка бере початок з 1923 року, вписано багато яскравих, вікопомних сторінок. Мешканці району вирощували хліб та розвивали тваринництво, добували корисні копалини та будували школи, дитячі садки, медичні заклади. А в лихі роки Великої Вітчизняної боронили рідну землю від фашистських агресорів. За відвагу, проявлену при форсуванні Дніпра, уродженцю села Михайлівка (нині – Воронине) Василю Вороніну було присвоєно високе звання Героя Радянського Союзу. За трудові ж здобутки Героями Соціалістичної Праці стали Параска Грязєва, Марія Стрекалова та Микола Соколенко. Словом, сьогоднішньому та майбутнім поколінням братчан є з кого наслідувати приклад, на кого рівнятися.

Куточок Миролюбівської сільської ради.
 

Черговий ювілей свого району мешканці мальовничого краю зустрічали в доброму гуморі. Лише протягом двох останніх років у житті Братщини відбулося чимало приємних подій. Так, 2011 року було започатковано церемонію нагородження лауреатів програми «Людина року Братщини». Дебютним переможцем конкурсу став заслужений працівник сільського господарства України, депутат обласної ради декількох скликань, керівник ПрАТ «Добробут» Олександр Мезнік. Того ж року були відкриті операційний блок та інфекційне відділення із встановленням нового обладнання в Центральній райлікарні, проведено газ до села Михайлівка. А в селищі Братське на центральній площі споруджено та освячено пам’ятний образ св. Миколи Чудотворця, а згодом відкрито і каплицю.
 

Тетяна Підборська вручає нагороду колишньому керівникові району Любові Московщук.
 

2012 рік. На свято Великої Перемоги урочисто відкрито Меморіальний комплекс у с. Миролюбівка. У цьому ж селі за сприянням керівника ПрАТ «Добробут» О.М. Мезніка відбувся ІІ Всеукраїнський фестиваль авторської творчості «Мій рідний край». Відкрив нові імена п’ятий, ювілейний, районний фестиваль «Культура: від села до села». Після реконструкції відновив виробничу діяльність завод з переробки сільгосппродукції. За рахунок коштів державних та обласних субвенцій зроблені ремонти в багатьох закладах соціально-культурного призначення – ДЮСШ, районному музеї, бібліотеці для дорослих, дитячій школі мистецтв. Та, безперечно, головною подією року стало відкриття, після масштабної реконструкції, районного Будинку культури.

Саме в ошатній та естетично вишуканій будівлі осередку культури Братщини й відбулися головні урочистості з нагоди ювілею району. Вже у фойє Будинку культури всі охочі мали змогу простежити головні віхи новітньої історії району з екрану телевізора та зі стендів із фотографіями. А у виставковій залі всі 15 сільських та Братська селищна ради представили експозиції своїх громад. Аж очі розбігалися від багатств, якими славиться Братський край, – це і запашні короваї та цілющий мед, рум’яні яблука і «соняшникові натюрморти», а також речі та фото, що доповнюють історію кожної місцевої ради району. Милувала око й окрема експозиція «Флористика Братщини», в якій знайшлося місце не лише різноманітним рослинам, а й задумливо-грайливому міні-водоспаду. Губернатор із неприхованим задоволенням оглянув куточки сільських рад, а принагідно зауважив: готуйте проект, допоможемо із реконструкцією ДНЗ «Веселка» у Братському…

Делегація Сергіївської сільської ради, у центрі – О.М. Юдов.
 

– Я ще сорок років тому вперше побував на Братщині, – зізнався зі сцени, звертаючись до «ювілярів», Микола Круглов. – Тож мені дуже приємно бачити у залі багатьох своїх однолітків. Усіх вас від щирого серця вітаю з 90-річчям району. Нехай вам щастить, а Бог помагає!

Микола Петрович грамотами та Подяками облдержадміністрації нагородив тих достойників, хто зробив вагомий внесок у розквіт рідної Братщини. Це голова ССПП «Сергіївка» О.М. Юдов, заступник директора Братської гімназії О.В. Тихонюк, Новокостянтинівський сільський голова Л.Б. Ординський, фельдшер Григорівського ФАПу Н.В. Бінькова, голова районної асоціації фермерів С.О. Слюсаренко, екс-голова районної ради А.М. Дорожинський, голова спілки підприємців району Б.А. Спінчевський. З поважних причин не змогли приїхати на свято, тож їм будуть вручені Подяки пізніше, колишній перший секретар райкому партії Б.І. Турбаївський, екс-голова райвиконкому І.І. Міщенко та ветеран освітянської галузі А.М. Коноваленко.

Теплі слова привітань мовив і перший заступник голови обласної ради Володимир Пащенко. Почесними грамотами обласної ради нагороджені секретар Іллічівської сільської ради Т.А. Поставнюк, керівник гуртків Будинку творчості школярів та юнацтва Т.А. Маєр і бібліотекар Мостівської сільської бібліотеки Л.С. Величко.

Момент концертної програми.
 

Та й на цьому фанфари слави не змовкли. Велику групу кращих працівників району та ветеранів, відповідно до спільного розпорядження голів райдержадміністрації та районної ради, було нагороджено ювілейними медалями. Приємну місію виконали голова Братської РДА Тетяна Підборська та голова районної ради Тамара Фесько.

– Останніми роками, – зазначила у своєму виступі Тетяна Петрівна, – відновлюються водогони та ремонтуються дороги, відкриваються дитячі садки. А який чудовий у нас Будинок культури! Хочу низько вклонитися вам за самовіддану працю та привітати зі святом, побажати всіляких гараздів!

Мажорну ноту гідно підтримали того вечора й художні колективи Братщини. Закружляла в ритмі вальсу Юлія Немченко, а Яна Московщук піснею «Мова єднання» ще раз нагадала про необхідність збереження нашого дорогоцінного скарбу – української мови. Як завжди приємно здивували члени гурту «Григорівська слобода», а народний ансамбль з Миролюбівки «Гармонія» підзарядив присутніх бадьорістю та позитивною енергією. На біс глядачами були сприйняті виступи ложкарів та ансамблю донської козачої пісні «Серебряные росы» Новокостянтинівської сільського будинку культури та багатьох інших артистів.

А останнім до мікрофона того вечора підійшов депутат обласної ради Олександр Мезнік, який зауважив:

– Я пишаюсь тим, що живу і труджуся на Братській землі. Після занепаду 90-х наше життя з кожним роком, кожним днем стає кращим. Обробляється вся земля, а люди працюють і отримують гідну заробітну плату. Користуючись нагодою, хочу подякувати Миколі Петровичу Круглову та депутатам обласної ради за ту підтримку села, що надається з їх боку. І всіх – зі святом!

Андрій ТЮРІН
Фото автора

Сообщение:

*

НОВОСТИ