Новоодещина: попри успіхи, заспокоюватися не варто

Одним із кращих сільських районів Миколаївщини за рівнем соціально-економічного та культурного розвитку є Новоодещина. Протягом останніх років цей приміський район стабільно посідає чільні місця в комплексному рейтингу, по якому оцінюються здобутки регіонів Миколаївщини. Про головні результати 2012 року та перспективи розвитку на ближчий період «РП» розповіли голова Новоодеської районної державної адміністрації Микола Миколайович ЗАБОЛОТНИЙ і голова районної ради Олександр Михайлович ДЕЛІКАТНИЙ.

– Упродовж останніх років район посідає лідируючі позиції в неофіційних обласних змаганнях. У чому секрет успіху?

– Насамперед, у самовідданій та наполегливій праці всіх трудівників Новоодещини, їх намаганні поліпшити власне життя та життя всієї громади. Завдання ж влади на всіх рівнях – від районного до сільського – спрямувати цю позитивну енергію в правильне русло, скористатися можливостями, наданими нам апріорі. Це, передусім, зручне географічне розташування нашого району – на перетині автомобільних та річкових шляхів, є в нас і залізнична артерія.

Ми об’єднали зусилля всіх гілок влади задля реалізації таких пріоритетних напрямків: розвиток усіх галузей економіки району; підтримка бізнесу – як у промисловості, так і в сільському господарстві, всебічний супровід новостворених суб’єктів господарювання. Як похідна – наповнення бюджетів усіх рівнів, створення нових робочих місць.

Звичайно, приємно усвідомлювати, що попри існуючі труднощі Новоодеський район посідає чільні позиції в обласному рейтингу, та все ж зупинятися, тим паче заспокоюватися надто зарано – попереду ще багато роботи.

– Як відомо, інвестиції – це кров економіки. Наскільки успішно район використовує можливості із залучення коштів приватних інвесторів?

– За останні три роки інвестиції в основний капітал підприємств усіх форм власності зросли до 209 мільйонів гривень, що в 10 разів перевищує відповідний показник 2009 року. При цьому реалізація всіх видів продукції збільшилася за цей період в 2,5 разу – з 269 млн. грн. до 698 мільйонів гривень.

Відповідно реалізація інвестиційних проектів дала змогу за три роки створити 3300 реальних робочих місць, що навіть у 1,8 разу більше запланованих показників.

– Якщо можна, дещо детальніше про інвестиції: які саме підприємства створені чи модернізовані, та в яких галузях економіки?

– Відкриття поблизу Нової Одеси річкового перевантажувального комплексу компанії «НІБУЛОН» дало змогу сільгоспвиробникам регіону продавати кожну тонну зерна у середньому на 50 гривень дорожче. Крім того, на новому підприємстві було створено до сотні робочих місць, на яких переважно працевлаштовані жителі району.

Значний соціально-економічний ефект відчувається й від діяльності ТОВ «Торговий дім МТЗ Бєларус-Україна». На цьому унікальному підприємстві збирається понад 50 відсотків усіх тракторів в Україні.

Візитівкою Новоодещини був, є і, гадаю, ще довго залишатиметься сирозавод «Дружба». Подолавши в свій час труднощі, це підприємство невпинно нарощує обсяги виробництва, радуючи споживачів якісною та недорогою продукцією. У 2012 році ТОВ «Молочна компанія «Дружба» реалізувала інвестиційний проект переоснащення технологічних ліній. Це дало змогу виробити продукції на 94,2 млн. грн. більше, ніж торік.

Окремо варто зупинитися на інвестиціях у сільське господарство. Завдяки вливанням в основний капітал останнім часом здійснено реконструкцію приміщень племзаводу СВК «Агрофірма Миг-Сервіс-Агро». Це – зразкове підприємство з вирощування свиней не лише на Миколаївщині, а й у цілому по Україні, воно відзначено численними державними відзнаками.

А в ТзДВ «Південний колос», що спеціалізується на молочному скотарстві, наразі триває реконструкція племінної ферми великої рогатої худоби.

– До речі, ви торкнулися теми тваринництва. Якими є перспективи розвитку цієї стратегічної галузі?

– За останніми даними, поголів’я великої худоби в сільгосппідприємствах району становить 1834 голови, в тому числі 892 корови, а також 6259 свиней та 20,7 тисячі птиці. Протягом трьох минулих років удалося стабілізувати поголів’я районного стада. Великою мірою забезпечують стабільність ситуації п’ять великих сільгосппідприємств та три фермерські господарства, які мають ферми великої рогатої худоби. Ми також прогнозуємо збільшення поголів’я великої рогатої худоби на 500 голів у населення. Цього вдалося досягти завдяки державній дотації на утримання молодняка ВРХ: з початку року на 2472 чоловік нараховані 1,1 мільйона гривень державної дотації, до речі, це один із найвищих показників по області.

Загалом, проблема розвитку тваринництва – це комплексне питання. Скажімо, нарощує виробничі потужності наш сирозавод, й, відповідно, зростає конкуренція на ринку молока, а у сільгоспвиробника з’являється більше стимулів займатися цією копіткою, але вельми потрібною для забезпечення продовольчої безпеки населення справою.

Сприяє відродженню тваринницької галузі й акцент на племінній складовій. Так, СВК «Агрофірма Миг-Сервіс-Агро» реалізував у 2012 році населенню 5 тисяч свиней, з них 4 тисячі голів – це племінні поросята. У свою чергу, ТзДВ «Південний колос» спеціалізується на розведенні корів червоної степової породи.

Ці два племінні підприємства, а також ТОВ «Торговий дім МТЗ Бєларус-Україна» протягом останніх років успішно представляли Миколаївщину на всеукраїнських виставках «Агро-…».

– Завжди славилася Новоодещина й своїми хліборобськими здобутками…

– Справді, ми пишаємось звершеннями на аграрній ниві. До прикладу, 2011 року аграріями району зібрано майже 160 тисяч зернових та зернобобових культур. Але через несприятливі погодні умови торік мали на вал лише 60 тисяч тонн.

Проте, як би не було важко сільгоспвиробникам, під урожай 2013 року ними засіяно 42 тисячі гектарів озимих культур на зерно та зелений корм. Це – найвищий показник за роки незалежності, який дарує надію на рекордний урожай. Зважаючи на те, що наш район знаходиться в зоні ризикованого землеробства, площу поливних земель у минулому році розширено до 1,8 тисячі га, з них 300 га – під крапельним зрошенням, і робота в цьому напрямку триває.

– Зважаючи на згаданий вище комплексний рейтинг оцінки районів, можна стверджувати, що галузям освіти, охорони здоров’я та культури влада приділяє не менше уваги, ніж економіці?

– Це справді так. Людина, окрім високооплачуваної та стабільної роботи, має також право на отримання якісних освітніх та медичних послуги. Усвідомлюючи це та виконуючи соціальні ініціативи Президента України Віктора Януковича, рівень охоплення дітей різними формами дошкільної освіти у 2012 році збільшився порівняно з попереднім періодом на 26 відсотків та становить 99,4%.

З метою поліпшення матеріально-технічної бази дошкільних навчальних закладів, у січні 2012 року Новопетрівський ДНЗ переведено у нове приміщення, а в жовтні відкрито додаткову групу.

Прийнято також рішення про відкриття додаткових груп у ДНЗ № 3 та ДНЗ № 4 м. Нової Одеси, Троїцькому, Сухоєланецькому, Костянтинівському, Кандибинському та Бузькому дошкільних навчальних закладах. До речі, відповідні роботи у Костянтинівці вже розпочаті в грудні минулого року – тут для потреб дітлахів відведено частину приміщень загальноосвітньої школи.

Микола Заболотний і Олександр Делікатний на святкуванні Дня Перемоги.
 

Щодо загальної середньої освіти, то триває робота з формування освітніх округів та модернізації мережі навчальних закладів. Так, відповідно до розпоряджень голови РДА створено Центральний та Бузький освітні округи. Додам, усі учні та педагоги, котрі цього потребують, підвозяться до місця навчання та роботи спеціальним транспортом. Минулого року на маршрути вийшли ще три новенькі шкільні автобуси.

Варто також додати, що всі навчальні заклади району забезпечені недорогим та якісним молоком. Молочна продукція приймається від приватних власників корів – при наявності, звісно, відповідних санітарних документів. У виграші всі: діти споживають корисний продукт, у місцевих бюджетах заощаджуються значні кошти, водночас утримувачі корів мають можливість реалізувати свою продукцію за прийнятними цінами.

Крім того, приділяється увага дітям з неблагополучних та неповних сімей, дітям-сиротам. Новоодеський район – один із небагатьох, де є одразу два будинки сімейного типу та функціонує вісім прийомних сімей. Саме сімейні форми виховання дають змогу якнайкраще адаптувати таких дітей до самостійного життя в соціумі. Дитячий будинок сімейного типу Коміних створений ще в 2002 році, в ньому виховуються 9 дітей. А в дитячому будинку Сімаків, що його організовано минулого року, підростає сім діточок.

– Наскільки ефективно район використовує можливості грантових проектів?

– Ці проекти розглядаються нами як один із шляхів додаткових інвестицій з метою подолання проблемних питань місцевих громад. Позитивний досвід у цьому напрямку має Новоодеська міська рада, яка систематично, починаючи з 2005 року, щорічно бере участь у Всеукраїнському конкурсі проектів та програм розвиту місцевого самоврядування і була переможцем даного конкурсу у 2005 – 2011 роках. За цей період до бюджету міста додатково залучено близько 2 мільйонів гривень.

У 2012 році районна рада вперше стала учасником корпоративного проекту «Організація роздільного збирання твердих побутових відходів на базі кластера органів місцевого самоврядування Миколаївської області». Це дало змогу долучити 60 тисяч гривень державних коштів на придбання 123 контейнерів для потреб міста Нова Одеса, Троїцької та Михайлівської сільських рад.

Наразі одразу чотири сільські ради району є учасниками проекту Євросоюзу та Програми розвитку ООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду – ІІ». Районна рада активно підтримує наші громадські об’єднання в цих починаннях, у тому числі шляхом виділення кошів на співфінансування.

Крім того, плануємо взяти участь у щорічному обласному конкурсі проектів та програм розвитку місцевого самоврядування, що його започаткувала Миколаївська обласна рада.

– Новоодещині поталанило на депутатів обласної ради: інтереси району в стінах обласного парламенту представляють та захищають аж четверо народних обранців!

– І діяльність депутатів обласної ради є дієвою та ефективною. Так, Наталія Яківна Білоконенко тільки за період шостого скликання провела організаційну роботу щодо збирання коштів на ремонт районного музею (7 тис. грн.) та ганку Новоодеської ЗОШ № 3 (22 тис. грн.), придбання 20 фельдшерських сумок для потреб Центральної районної лікарні. Для придбання навчальних парт Новоодеської ЗОШ № 1 депутат облради спрямувала 22 тис. грн., на зміцнення матеріально-технічної бази церкви та створення музею воїнів-інтернаціоналістів – ще 3,8 тис. грн. Потурбувалася Наталія Яківна і про оздоровлення дітей району (15,6 тис. грн.).

Депутатом обласної ради Анатолієм Петровичем Катричем надано спонсорську допомогу на зміцнення навчальної бази Баловненської та Антонівської ЗОШ, Новопетрівського і Михайлівського ДНЗ.А.П. Катрич є також спонсором футбольної команди «Баловне» та талановитої співачки Ганни Васильченко.

Віктор Олександрович Губанов здійснює підтримку ветеранів війни та праці, надає спонсорську допомогу Гур’ївській сільській раді у проведенні різноманітних заходів.

Ще один депутат від Новоодещини, Анатолій Миколайович Кравченко, приділяє максимум уваги належному функціонуванню закладів освіти, культури і охорони здоров’я.

– Дякую за вичерпні відповіді.

Андрій ТЮРІН

Сообщение:

*

НОВОСТИ