Тарас Кушнір: «Остаточне слово – за громадою»

Новости, Общество

  22 Мар , 2013

Інтерв’ю з головою Доманівської районної державної адміністрації Тарасом Леонідовичем КУШНІРОМ, що відбулося на початку весни, – не лише традиційно про клопоти аграрні, а й про економіку, інвестиції, соціальні пріоритети влади.

– Тарасе Леонідовичу, які тенденції соціально-економічного розвитку Доманівського краю, над вирішенням яких нагальних питань працює місцева влада?

– Звичайно, головну увагу приділяємо основі основ – економіці, наповненню місцевих бюджетів тощо. До прикладу, зведений бюджет району за 2012 рік ми виконали на 108,5%, і це попри те, що перший кошик бюджету був завищений на 30 відсотків. За такий достойний результат хочеться подякувати і фіскальним органам, і сільським радам, і об’єктам господарювання. До речі, за допомогою губернатора Миколи Петровича Круглова нами було переглянуто оцінку земель, завдяки чому всі сільські бюджети району мають вільні залишки, що дозволить виконати в цьому році невідкладні завдання соціального значення.
 

Незважаючи на те, що Доманівський район переважно сільськогосподарський, розуміємо й важливість розвитку промисловості, адже це і робочі місця, і значні відрахування до бюджету. Про це наголошуємо й на економічних радах.
 

Тарас Кушнір і почесний житель Доманівки Вітіслав Луценко.
 

Так, минулого року на кожного мешканця нашого району реалізовано промислової продукції на 1343 гривні. Локомотивами промислового виробництва є Прибузький та Южнобугський гранітні кар’єри, ПП «Веселий роздол». Той же Прибузький гранкар’єр уже за два перші місяці поточного року збільшив обсяги на 50 відсотків. Наразі ПСП ім. Суворова розглядає пропозиції щодо запровадження проекту з виробництва шлакоблоків.

Вельми перспективною та значимою для нашої громади є й діяльність керівника ПП «Веселий роздол» Михайла Олександровича Молдованенка. Це підприємство, придбавши нещодавно хлібозавод, уже сьогодні в змозі забезпечити якісними та недорогими хлібом та хлібобулочними виробами весь район. До того ж є плани налагодити переробку м’яса та риби. І це дуже важливо, адже на ринок ми маємо виходити не з сировиною, а з готовою продукцією, й, що не менш важливо, максимально забезпечити наше населення якісною та недорогою продукцією власного виробництва.

– До речі, свого часу своєю смачною продукцією славився на далекі та ближні терени Доманівський сирозавод. Що нині відбувається на колишньому флагмані районної промисловості?

– На щастя, це підприємство потроху виходить із багаторічного піке, нарощуючи обсяги виробництва. Власник заводу – ТОВ «Миколаївський молпром» – поставив за мету повністю позбутися ланцюгів посередників, натомість напряму закуповувати молоко у населення. Це вже наразі дозволило збільшити закупівельну ціну на 20 – 30 копійок за літр.

Щомісяця підприємство переробляє до 40 тонн сировини, випускаючи фасоване молоко, кефір, сир, сметану, масло. А стабільну роботу тут мають три з половиною десятка доманівчан. Мене як голову райдержадміністрації цілком задовольняє й той факт, що на території заводу відкрито магазин, де продукція реалізується за соціальними цінами, тобто фактично по її собівартості. Подібну схему сьогодні відпрацьовуємо й з підприємством «НІБУЛОН», яке виробляє м’ясну продукцію.

– Ще однією візитівкою Доманівщини свого часу було й розгалужене тваринництво…

– Звісно, нині ситуація дещо інша, проте динаміка є позитивною. Так, товариство «Україна» в цьому році має намір збільшити молочне стадо з 220 голів до 350-ти. Серйозно розвивають тваринницьку галузь також ПСП ім. Шевченка та Доманівська філія СП ТОВ «НІБУЛОН». Між іншим, те ж СПрАТ «Україна», збільшуючи дійне стадо, планує не просто продавати молоко як сировину, а й побудувати міні-завод з його переробки. Якщо це стане реальністю, то молоко від населення закуповуватиметься за ціною 3,20 – 3,40 гривні за літр. Це буде і вигідно для людей, і прийнятно для підприємства.

– А що цими березневими днями віщує аграрна нива?

– Попри те, що минулий рік був вельми несприятливим для сільгоспвиробників, потрохи оговтуємось від невдач та сподіваємось на кращі часи. Принаймні, посіви озимого клину, а це 41 тисяча гектарів, радують сильними та дружними сходами. А зважаючи на те, що зернова група становить 51 відсоток від усіх посівних площ, сподіваємось на вагомий хліборобський доробок. Аби лише не підвела погода.

– Доманівський район розташований у безпосередній близькості від Южно-Української АЕС. Які кошти для компенсації ризику мешканцям зон спостереження передбачено цього року для Доманівщини, і на які проекти їх планується використати?

– 2013 року маємо отримати із цього джерела 3 мільйони 47,7 тисячі гривень. Ці додаткові кошти дозволять нам вирішити певні проблеми соціального характеру, зокрема – замінити дах у Доманівському ДНЗ № 3, реконструювати Зеленоярський дитячий садок та Маринівську школу, капітально відремонтувати дорожнє покриття в селі Прибужжя, а також здійснити поточний ремонт на ряді об’єктів соціально-культурного призначення.

Додатковий фінансовий ресурс отримуємо й беручи участь у проектах ПРООН. Так, минулого року завдяки участі та перемозі в цьому проекті було відремонтовано частину водогону в селі Мостове, в Маринівці встановлено башту, відремонтовано частину водогону. А в Козубівській та Царедарівській загальноосвітніх школах були вставлені металопластикові вікна та вхідні двері. Загальна сума впроваджених мікропроектів – 682 тисяч грн., де доля районного бюджету становить 230 тисяч грн.

 

6 березня голова районної державної адміністрації Кушнір Т.Л. та голова районної ради В.Ф. Базаренко завітали з подарунками на урочисте відкриття дошкільного навчального закладу в с. Новоолександрівка. Заклад відкрито на базі Новоолександрівської загальноосвітньої школи І – ІІ ст. Володимирівський сільський голова В.М. Літвін, начальник відділу освіти райдержадміністрації С.М. Дудко, директор ПСП ім. Шевченка М.О. Молдованенко, директор Новоолександрівської загальноосвітньої школи І – ІІ ст. А.В. Кульчицька і батьки привітали малят та вручили подарунки. Ремонт приміщення, в якому розмістився дитячий садок, здійснений за підтримкоюПСП ім. Шевченка. За рахунок бюджету Володимирівської сільської ради придбано малоцінного інвентарю на суму 53 тис. 245 грн., основних засобів (стінки, пральна машина, бойлер) – на 48 тис. 637 грн.
 

Крім того, нами виготовлено та подано до Міністерства екології 14 проектів для участі в конкурсі «Зелені інвестиції» в рамках Кіотського протоколу. З них уже перемогли три проекти: утеплення стін та заміна вікон у Зеленоярській і Олександрівській ЗОШ та дитячому терапевтичному відділенні Центральної районної лікарні.

– Минулого року значний прорив було зроблено у газифікації Миколаївщини – блакитний вогник запалав у Снігурівці. На часі, як проголошувалося, й газифікація Мостівського та Маринівського напрямків на Доманівщині. Але коли селяни нарешті отримують довгоочікуване благо сучасної цивілізації?

– За рахунок районного бюджету вже виготовлені проекти будівництва підвідних газопроводів до Маринівки та Мостового, ближчим часом ці документи здамо на державну експертизу. Також силами новостворених кооперативів з газифікації зроблено зйомку розвідних мереж у низці сіл – Мостовому, Сухій Балці, Лідіївці, Маринівці. Користуючись нагодою, хотів би подякувати за допомогу у вирішенні цього складного питання і голові облдержадміністрації Миколі Круглову, і народному депутату Юрію Гержову. Микола Петрович клопотав перед Президентом щодо створення робочої групи з газифікації Миколаївської області. Відтак у нас є всі підстави очікувати, що будівництво газопроводів розпочнеться вже цього року.

– Які ще соціальні проблеми найбільш турбують сільські громади, і що робиться, щоб їх усунути?

– При розв’язанні того чи іншого проблемного питання передусім зважаємо на думку громади. Як люди вирішать – над тим влада і працюватиме. Водночас намагаємось запропонувати жителям альтернативу, переконати у перевагах тих чи інших варіантів вирішення. Але остаточне слово, наголошу, – саме за людьми.

Щодо проблем… Гострим, злободенним є питання реформування галузі освіти. Судіть самі: за нині діючого формульного підходу при фінансуванні навчальних закладів малокомплектні школи потребують значного фінансового ресурсу. Скажімо, у Володимирівській школі навчається всього 17 дітей. Чи можна налагодити повноцінний навчальний процес у класі, в якому всього два – три учні? Питання, як кажуть, риторичне. Менше 40 учнів маємо також ще в трьох школах району. Тож, зважаючи на необхідність надання якісної освіти нашим діткам та ефективного використання фінансового ресурсу, працюємо над оптимізацією мережі освітніх закладів.

Звичайно, розуміємо, що це питання болюче, неоднозначне, але потрібно шукати вихід із непростої ситуації. Це повною мірою стосується й функціонування дошкільних закладів. З метою поліпшення ситуації минулого року був відкритий Царедарівський дошкільний навчальний заклад на базі місцевої школи. Так само вирішується проблема дошкільної освіти у Володимирівці. Там уже відкриті групи тимчасового перебування дітей дошкільного віку, а невдовзі, після завершення реконструкції, функціонуватиме повноцінний дошкільний навчальний заклад. А вже цього року урочисто прийняв перших відвідувачів Новоолександрівський дитячий садочок у складі навчально-виховного комплексу. 16 діточок отримали можливість відвідувати цей заклад. На часі – реконструкція Кузнецівського ДНЗ.

У соціальному магазині, що відкрився біля виробничих корпусів сирозаводу, завжди немає відбою від охочих. Це й не дивно, адже тут за помірними цінами можна придбати не лише молочні, а й м’ясні продукти, інші продовольчі товари. «Молочка», до прикладу, продається за цінами, що на 30 – 40 відсотків менші від ринкових. До прикладу, 200-грамова пачка вершкового масла коштує 10 гривень, твердий сир реалізується по ціні 49,80 гривні за кілограм.
– Намагаємось створити робочі місця та розширити асортимент продукції, – каже голова спостережної ради ПАТ «Миколаївмолпром» Альберт Атабекян. – До того ж районна влада всіляко сприяє розвиткові бізнесу, із розумінням підходить до вирішення наших нагальних питань.
 

У центрі уваги влади – й реалізація медичної реформи. Навіть знаючи, що незабаром надання екстреної медичної допомоги перейде від районного рівня до обласного, минулого року за рахунок коштів зони спостереження 450 тисяч гривень ми спрямували на реконструкцію будівлі під потреби нової служби. Тож тепер нове, світле, гарне приміщення не лише ефективно слугуватиме людям, а є й ще однією з візитівок Доманівського краю.

Крім того, дбаємо про вирішення кадрової проблеми медицини. У серпні до району має приїхати молодий лікар-гінеколог, тож до цього часу плануємо виділити кошти з районного бюджету та придбати житло для цього фахівця. Нещодавно подібним чином було запрошено до району лікаря-інфекціоніста, й людина, отримавши у користування квартиру та всі побутові зручності, успішно працює та обслуговує наше населення.

– Доманівщина делегувала в обласну раду шостого скликання двох представників. Яким чином народні обранці беруть участь у житті району?

– І Микола Васильович Косінчук, і Олександр Архипович Каленич достойно представляють і захищають інтереси своїх виборців у стінах обласного парламенту, реалізуючи накази виборців. Це досить активні депутати, які системно працюють над подоланням негараздів.
 

– Дякую, Тарасе Леонідовичу, за інтерв’ю. Успіхів Вам і Вашій команді у здійсненні намічених планів!

Від земської школи – до НВК

Мостівська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів – один із найстаріших освітніх закладів на теренах Миколаївщини. Земську школу в Мостовому відкрили ще 1876 року, згодом їй на зміну прийшла церковно-приходська школа. Нині у Мостівській ЗОШ І – ІІІ ст. навчається понад дві з половиною сотні учнів, яких готують до дорослого життя 24 вчителі та вихователі.

Безумовно, увагу привертає старовинна шкільна будівля, яка буквально дихає історією. А одним із найсучасніших символів ЗОШ є… страуси. Так, виявляється, що цей екзотичний гордовитий птах вельми затишно почувається й на теренах Доманівщини. У підсобному господарстві школи створені чудові умови й для перебування птахів, й для утримання більш звичних для наших теренів курей та свиней.

Підсобне господарство було створено рік тому з ініціативи директора Мостівської ЗОШ Сергія Чорного, котрий не лише дбає про організацію гармонійного освітнього процесу, а й переймається тим, чи ситими будуть гризти граніт науки юні вихованці закладу. «Головна мета створення підсобного господарства, – каже сам Сергій Віталійович, – забезпечити дітей якісними продуктами харчування та охопити харчуванням школярів від першого до одинадцятого класів. Діти також проходять трудову практику та й просто долучаються до природи, вчаться любити братів наших менших». Відтак усі учні – від «першачка» до випускника – мають змогу практично безплатно (ну, не вважати ж обтяжливою платнею суму в 10 гривень, які щомісяця батьки школярів здають до фонду школи) відвідувати їдальню, де досвідчені кухарі готують для них смачні та корисні страви – і обов’язково виготовлені з м’яса та яєць, вироблених у підсобному господарстві! Не буде перебільшенням сказати, що далеко не всі діти мають змогу повноцінно харчуватися вдома, тож шкільні обіди для них – велика підпора та підтримка. Не зайвими є гарячі обіди й для педагогів, які також харчуються безплатно.
 

Умовам, створеним для виховання юного покоління у Доманівському ДНЗ № 2, можуть позаздрити навіть в обласному центрі. Ще б пак: затишні, обладнані всім необхідним кімнати всередині дитячої будівлі, різноманітні ігрові майданчики та чудова зелена зона на території ДНЗ. А нещодавно заклад, в якому виховується та навчається 145 дітлахів, ще погарнішав. За рахунок коштів зони спостереження було зроблено ремонт фасаду і замінено дах будівлі.
НА ФОТО: Доманівський селищний голова Олександр Дога і Тарас Кушнір обговорюють нові перспективні плани щодо створення ще кращих умов для перебування дітей.
 

– Як організовувалося наше підсобне господарство? – перепитує Сергій Чорний. – Самі приміщення ферм надав нам в оренду наш постійний спонсор керівник СПрАТ «Україна» Олександр Васильович Сіроштан, він же виділив на розплід чотирьох страусів. Якраз цими березневими днями величезні яйця несуть ці чудові птахи.

А вже за власні кошти освітній заклад придбав 7 поросят та ще 300 курей, і птахоферма, що називається, ожила, заквохкала на різні лади.

До речі, наглядають за пернатим царством досвідчені працівники – комірник Валентина Іванівна Кравченко та птахівник Тетяна Григорівна Надірова, котрі працюють на цьому місці з 1976-го та 1980-гороків відповідно. Різноманітні роботи виконує Петро Михайлович Бузак.

Варто зазначити, що співпраця шкільного закладу та СПрАТ «Україна» є, як сказали б політики, багатовекторною. Маючи 113 гектарів власної землі, Мостівська ЗОШ І – ІІІ ст. здає її в оренду товариству «Україна», яке за це сплачує орендну плату, а також 650 кілограмів зерна щомісяця. Крім того, протягом останніх років О.В. Сіроштан виділяє спонсорські кошти на придбання продуктів харчування – сьогодні ця сума становить 2 тисячі гривень на місяць.

Усі позабюджетні кошти акумулюються на спеціальному рахунку, а їх використання контролюється Радою школою (голова Наталя Григорівна Матяж). Щороку на батьківських зборах можна дізнатися, яким чином і на які цілі витрачаються ці гроші. А кошти завдяки діловитості та небайдужості директора школи та його дружної команди набігають чималі. Так, 2010 року було зібрано 46 тисяч гривень позабюджетних коштів, минулого року – майже 80 тисяч гривень. Кожна копійчина використовується на вирішення нагальних питань – ремонт шкільних приміщень, придбання техніки та спортивного інвентарю, екскурсії по області. Тож не дивно, що сучасні комп’ютери є мало не в кожному класі.

Добрі слова освітяни та батьки школярів кажуть і на адресу товариства ім.Б. Хмельницького, яке поповнює шкільну комору різними крупами, овочами, борошном тощо. А нещодавно новопризначений керівник цього господарства В.Г. Антіпов перерахував 5 тисяч гривень для виготовлення проектної документації переобладнання корпусу № 3 у дошкільний навчальний заклад. «Ідея створення навчально-виховного комплексу є цілком слушною, – зауважує С.В. Чорний, – бо це дозволить запровадити додаткові робочі місця для педагогів та техпрацівників і розширить можливості підвезення дітей шкільним автобусом. Рішення про створення на базі Мостівської ЗОШ навчально-виховного комплексу було прийнято на сесії районної ради 25 грудня минулого року. Передбачається, що НВК функціонуватиме вже з 1 вересня 2013 року. У цьому питанні, а також інших, не менш нагальних, нас усіляко підтримують голова Доманівської райдержадміністрації Тарас Леонідович Кушнір та начальник районного відділу освіти Сергій Михайлович Дудко».

Звичайно, відкриття у Мостовому НВК піднесе рівень знань, отриманих дітьми в шкільному закладі, на новий, якісно вищий рівень. Побажаємо ж школярам та педагогам успіхів на нелегкій, але такій родючій освітянській ниві. Ми ж, зважаючи на обмеженість у газетній площі, поки що ставимо крапку, але обіцяємо продовжити розповідь про будні та свята Мостівської ЗОШ І – ІІІ ст. дещо згодом.

Андрій Тюрін

Комментарии:

  1. Ґонта:

    Голова райдержадміністрації людина підневільна,тому має говорити все,що вирішувалося на “сходняках”ПР,йому й не дивно.Хоча як людина напевно ж розуміє,що ніяких “еканамічних паказників” насправді немає.Соціальна сфера доконана,медицина так “реформована”,що подекуди в одній палаті розміщають чоловіків і жінок.Псарня ПР-податкова інспекція накинула зашморг на дрібному бізнесі в районі,освіта вже на межі(завдяки “мудрому” керівництву Дудка).Районний відділ культури обслуговує лише Доманівський РБК.Користь від нього в межах району-нульова.Правоохоронні органи району не професійні і не дієві.Проблем дуже багато,але їх ніколи не подолати,використовуючи брехню.

  2. Краковець:

    Вся районна “псарня” ПР під керівництвом головного пса Збуровського (який фактично керував районом) знала кому роздають крісла !!! І всі добре Знають що керівниками двох найбільш споживчих бюджетних організацій району як відділ освіті та соцзахист населення призначили дві самих корумпованих (вор) людини, це Дудка С.М. та Мазалову Н.А. Ці люди змушують “откатывать” своїх підопічних тисяч і тисячі гривень. Дога – ворон ворону глаз не виклює. Пан Ковбель йому в поміч. Пенсіонер Подухевич любій владі товариш, “гнучкий хлопець”. Ульянов – свій до корню, адже всім земля потрібна, але не всім доступна, а ось біля можновладців яким потрібно там “допомогти” тай свою ЖЕНЮ вже незнає в який “мерседес” засунути та на 1500 гривень зарплати накататися. А “допомогати” потрібно всім і Власюку а потім Збуровському і Цехоцькому А.Є.- вигнати корейців та прибрати землю до своїх рук,за що Чайка і віддав богу душу і Кушніру та Зорихі,Тюхтію, Мірошнику, Базаренку (РР) як людей обдурити на договорах. Зам МВС Ситнік та ДАІ Джугастранський – який їзде по підприємцям і так і говоре “ДАЙ”-дань платить пора. Список можна продовжити:Максютенко О.М. Новак-Павлова,Каленич, Іванченко, Будз, Павленко, Остапенко та інші. За цими людьми ШЛЕЙФ вчинків які потребують уваги правоохоронців, А ВИ КАЖЕТЕ !!!

Сообщение:

*

НОВОСТИ