Квота і відповідальність чиновника

Новости, Общество

  30 мая , 2013

28 травня у сесійній залі обласної ради відбулося засідання обласного Координаційного комітету сприяння зайнятості населення. Враховуючи важливість порушених питань та їх різноманітність, у нараді взяло участь чимало учасників, серед них – заступники голів районних державних адміністрацій та міських голів Миколаївщини, начальники багатьох управлінь та відомств, директори базових центрів зайнятості регіону, представники громадських та профспілкових організацій. Провів засідання голова зазначеного координаційного комітету, заступник голови облдержадміністрації Володимир ЛУСТА.

Символічним є те, що першим розглянули питання, що стосується створення оптимальних умов для трудової адаптації осіб з обмеженими фізичними можливостями. Останніми роками цьому напрямку в області приділяється значна увага, і як наслідок – досягнуті результати. Із понад 28 тисяч інвалідів регіону, котрі за станом здоров’я можуть працювати, має роботу 15,6 тисячі осіб. А за перші чотири місяці цього року в пошуках роботи до центрів зайнятості Миколаївщини звернулося 600 осіб, із них були працевлаштовані понад сто претендентів.

Але, як вважає начальник головного управління праці та соцзахисту населення Ольга Сивопляс, інформаційно-роз’яснювальна робота з даною категорією населення все ж потребує покращення. Необхідну інформацію слід донести до кожної людини з особливими потребами, котра хоче і може працювати, приносити користь суспільству. Відтак логічним кроком щодо реалізації цієї стратегії стало нещодавнє підписання чотиристоронньої угоди про співпрацю між обласним центром зайнятості та його соціальними партнерами (про цю важливу подію «РП» повідомляло у попередньому номері).

Варто також більше зусиль приділяти навчанню та перенавчанню інвалідів. Щоб знати реальний стан речей, головним управлінням наразі здійснюється опитування інвалідів, щоб з’ясувати, хто із них має бажання навчатися, за якою спеціальністю і в якому саме навчальному закладі.

Підвищити рівень зайнятості осіб з обмеженими можливостями має й створення підприємств для інвалідів. Наразі в області функціонує 12 таких підприємств, а повинно бути принаймні по одному в кожному районі, переконана Ольга Сивопляс. Крім того, бюджетні установи мали б при закупівлі товарів надавати перевагу саме продукції підприємств, на яких працюють інваліди.

Президія: Віктор Відяпін, Юрій Толмачов, Володимир Луста та Олександр Шпиль.
 

На засіданні також було розглянуто питання дотримання підприємствами та організаціями 4-відсоткової квоти на працевлаштування інвалідів. Попри те, що бюджетні організації звільнені від необхідності сплачувати штрафні санкції за недотримання цієї норми, ніхто не знімав з них відповідальності за нехтування законодавством України. «Є, зрештою, відповідальність державних чиновників за невиконання протокольних доручень уряду», – наголосив Володимир Луста. Адже «ціна питання» є надто високою: якби всі державні установи та організації виконували цю квоту, в області було б додатково створено 1200 робочих місць для інвалідів.

***

Гострою і, на жаль, досі невирішеною залишається й проблема легалізації зайнятості. Адже про трудову діяльність 118-ти з половиною тисяч мешканців Миколаївщини органам влади нічого не відомо. А це означає, що значні кошти не отримують як бюджет, так і різноманітні державні фонди, в тому числі Пенсійний фонд. З чого ж тоді платити пенсії, зарплати бюджетникам, різні види соціальних допомог?

Питання, погодьтесь, зовсім не риторичне, поготів з огляду на економічну кризу. З метою виведення «нелегалів» з тіні, з січня по квітень 2013 року в області було проведено 4 тисячі 576 обстежень. У складі комісій беруть участь представники органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, працівники служби зайнятості. Водночас, як зазначила начальник територіальної державної інспекції з питань праці у Миколаївській області Наталія Титова, участь представників цієї служби у спільних рейдах практично унеможливлюється у зв’язку зі змінами у законодавстві. Також потрібно укомплектувати штат працівників територіальної інспекції на місцях, зокрема в Доманівському районі.

***

На координаційному комітеті розглянули також питання організації громадських робіт. Варто нагадати, що з цього року фінансування такого різновиду тимчасової зайнятості відбувається на паритетних засадах між Фондом державного соціального страхування на випадок безробіття та місцевими бюджетами. Тобто, до прикладу, якщо сільський бюджет виділяє на організацію громадських робіт п’ять тисяч гривень, таку саму суму надає й ФДССВБ.

На змінах у законодавстві неодноразово і заздалегідь наголошували як представники служби зайнятості, так і представники виконавчої влади, зокрема голова облдержадміністрації Микола Круглов. Та, як виявилося, не всі дослухалися до слушних порад та рекомендацій і тепер дивуються: чому бо грошей з Фонду надійшло обмаль, а то й взагалі катма.

Чомусь у Братському районі провели відповідну інформаційну та організаційну роботу, відтак на організацію громадських робіт виділено з місцевих бюджетів понад 171 тисячу гривень. Водночас у Арбузинському районі на зазначені суспільно корисні цілі спромоглися «нашкребти» аж… 11 тисяч, та ще й червонець українських грошових одиниць. То чи треба дивуватися тому, що на Братщині силами безробітних повселюдно поліпшується благоустрій сіл та об’єктів соціально-культурного призначення, у той час, як у сусідів-арбузинців бідкаються на несправедливість законодавства та брак фінансів. Хіба ж то у Братському районі нещодавно відкрився новий клондайк? Чи, може, все ж таки головне – у ставленні керівників до виконання своїх обов’язків?

– Станом на 20 травня, – підсумував Володимир Луста, – з місцевих бюджетів Миколаївщини на організацію громадських робіт виділено всього 2,2 мільйона гривень. З такими обсягами ми досягнемо хіба що половини того кошторису, що мали торік. Але ж громадські роботи потрібні не владі, а насамперед самим сільським громадам!

***

За підсумками роботи Координаційного комітету сприяння зайнятості населення надано відповідні протокольні доручення. Тепер – до реалізації намічених планів.

Андрій ТЮРІН
Фото автора

Сообщение:

*

НОВОСТИ