Міністр аграрної політики: галузь розвивається динамічно

У період завершення збору ранніх зернових культур Миколаївщину відвідав міністр аграрної політики і продовольства Микола Присяжнюк. 12 липня він побував з робочим візитом у селі Воєводське Арбузинського району. Високого гостя у поїздці супроводжували заступник голови Миколаївської ОДА Володимир Луста, директор департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Віталій Травянко, голова Арбузинської райдержадміністрації Євген Травянко, голова Арбузинської районної ради Віктор Захарченко.

На запитання, чому для відвідання у розпал жнив обрано саме цей регіон, Микола Присяжнюк відповів: «Сьогодні мій принцип – показувати позитив і передовий досвід, щоб усі розуміли, бачили і прагнули досягти тієї мети і, головне, – розуміли, що це можливо».

Міністр сказав, що зазвичай відвідує ті регіони, де є проблеми, щоб сприяти їхньому вирішенню якомога швидше. Але він не може погодитися із тією думкою, яка панувала серед багатьох українців в останні роки: село гине. «Такими думками ми брали на себе негатив, – вважає Микола Присяжнюк, – ми формували про себе уявлення, що ми – нещасні. Сьогодні аграрії – достойні, повноцінні учасники української економіки. Агропромисловий комплекс наразі є галуззю, яка динамічно розвивається».

М. Присяжнюк (у центрі) оглядає озимину.

А для того, щоб переконати у цьому скептиків, потрібно показувати та пропагувати передовий досвід. У господарстві СТОВ «Промінь», яке відвідав міністр, якраз передовий досвід накопичено по всіх напрямках і, у першу чергу, у тваринництві. Недарма «Промінь» сьогодні є визнаним лідером тваринницької галузі не лише у Миколаївській області, але й у цілому по Україні.

Програма візиту М. Присяжнюка була доволі насиченою. Він ознайомився зі станом врожаю на полі озимої пшениці, цікавився технологією збирання ранніх зернових культур, побував у зерносховищі, потім переїхав до тваринницького комплексу та оглянув місце будівництва нового корпусу для великої рогатої худоби, а також сучасного гноєсховища. До маршруту високопосадовця входило відвідання багатоквартирного будинку для молодих спеціалістів, сільського Будинку культури, сучасного мінімаркету, Меморіального комплексу визволителям, фельдшерсько-акушерського пункту. Був запланований час і для зустрічі з головами районних відділень Усеукраїнської асоціації сільських та селищних рад, відбулася нарада з працівниками органів виконавчої влади, які представляють аграрний сектор.

Завершується збір ранніх зернових.

Микола Присяжнюк поділився своїми враженнями про зміни в агропромисловому комплексі Миколаївської області, яку він відвідує не вперше, і який є складовою частиною галузі усієї країни.

«Я дуже задоволений тим, що за підсумками півріччя в Україні зафіксовано зростання валового продукту, – відповів Микола Присяжнюк на запитання журналістів. – Аграрний сектор за півроку дав 15,5% приросту у порівнянні з минулим роком. Це показник, який повинен радувати всіх аграріїв. Працівники села виконали свої зобов’язання перед державою. І для Миколаївської області цей рік є вдалим.

Я задоволений тим, що Миколаївська область почала розвиватися більш профільно: хороші показники у тваринництві, що дуже важливо, а також у садівництві, у виноградарстві. Я переконаний, що та лихоманка протягом 15 років, коли було не зрозуміло, що таке аграрний сектор, як його розвивати, – вже припинилась. Сьогодні ми, базуючись на рекомендаціях української науки, на набутому досвіді, формуємо диференційований підхід до аграного сектора, тобто багатопрофільність. Вдалося не допустити, щоб аграрний сектор скотився у монокультуру: це – коли вирощуються лише зернові і все. Ми вже стабілізувалися. Ми бачимо, як забезпечити продовольчу безпеку, а також визначаємо для себе зовнішні ринки не тільки на зернові, але й на інші види продукції. Наведу приклади. За перше півріччя у три рази збільшився експорт м’яса. У два рази виріс експорт фруктів і овочів. Тобто наша продукція стає не тільки конкурентною, але й необхідною. До неї звикають, її люблять і шукають».

«Містечко» для телят.

Микола Присяжнюк розповів про хід жнив у країні, зазначивши, що валовий збір зерна сягнув 19, 5 млн. тонн, а це більше половини очікуваного врожаю. Є впевненість, що ранніх зернових буде зібрано в цілому більше 10 млн. тонн. І така кількість зернових була очікуваною, прогнозованою, вона цілком задовольняє уряд. При цьому порівняно із минулим роком на 7,7 центнера з гектара зросла врожаність. Але чекатимемо навіть її збільшення, тому що центральні та північні регіони традиційно дають великі врожаї.

«Переконаний, що це буде гідний внесок у забезпечення продовольчої безпеки нашої країни, – сказав міністр. – Україна зможе зберегти та утримати свій імідж держави, яка є повноцінним гравцем на зерновому ринку світу».

Учасники зустрічі з міністром торкнулися і такої важливої теми, як збільшення закупівельних цін на сільськогосподарську продукцію для селян, які її вирощують. Річ у тім, що у рамках програми «Рідне село» наразі у селах починають активно розбудовуватися збиральні пункти, які напевне дозволять більше платити селянам за молоко, а також стануть у пригоді споживачам. Як розповів Микола Присяжнюк, два роки на Волині проводився експеримент, який виявися успішним.

Так, якщо по всій державі молоко брали по 2,5 грн., на Волині його закуповували по 3,5 грн. Якщо в магазині воно продавалося по 7 грн., то у Волинській області кооперативи продавали його по 4 грн. за літр.

«Експеримент підвів до висновку: шляхом економічного прибирання необгрунтованих посередників удасться мінімізувати негативні впливи на цінову ситуацію як для споживача, так і для виробника», – зазначив М. Присяжнюк.

Міністр наголосив також, що в аграрному секторі наразі відпрацьовується така модель, яка б дала можливість виробити економічну привабливість проживання на селі. Сьогодні, перебуваючи у ринкових умовах, усі розуміють, що на селі працездатне населення може затримати лише наявність роботи. Будь-яка людина, а особливо молодь, яка проживає на селі, хоче мати роботу недалеко від свого місця проживання. «Наша традиція, наша культура, наша етнічність передбачає сільські поселення, – сказав М. Присяжнюк. – Незважаючи на наявність потужних агрохолдингів, більше половини аграрної продукції дають особисті селянські господарства. Вони не тільки забезпечують себе, але й постачають на внутрішній ринок достатньо дешеву, якісну продукцію, яку очікує і споживач.

На молочнотоварній фермі.

Сьогодні селянина не треба агітувати, щоб він вирощував продукцію у себе на городі. Він і так її вирощує, але потім не знає, куди збути. Не маючи ринку збуту, він активно згодовує або худобі, або воно згниває, або пропадає. Зробивши аналітику, соціальне опитування 11 тис. сільських і селищних голів, ми чітко зрозуміли і приступили до формування збутової мережі».

Очільник міністерства нагадав, що люди середнього покоління ще пам'ятають, як у місті у двори приїжджали селяни і продавали молоко, овочі, фрукти. В Європі, у розвинутих країнах наразі повертаються до цієї моделі, створюють заготівельні фірми, споживчі ринки, фермерські магазини, які об’єднані у єдину заготівельну мережу, навколо якої і розвивається виробництво. Втім, зазначив М. Присяжнюк, зараз державні діячі не можуть знайти порозуміння із сучасними кооператорами, тому що вони залишили без паїв мільйони пайовиків, які ще за радянських часів створили потужну систему споживчої кооперації.

«Сьогодні незрозуміло: чи це кооператив, або не кооператив, – пояснив М. Присяжнюк. – Ці об’єднання існують поза законом. Ми два роки намагалися знайти з ними спільну мову, але це складно. Будемо йти паралельно».

Олена АНДРЕЄВА
Фото автора

 

Сообщение:

*

НОВОСТИ