Турботи і надії «Зеленоярського»

Літо почалося у квітні

Голова правління СГВК «Зеленоярське» Віктор Григорович Літвінов підсумки жнив підбиває за два останні роки, адже лише в цілому виходить більш-менш значний результат. Торішня посуха звела нанівець майже усі зусилля хліборобів. У 2012 році, зокрема, озимий ячмінь не визрів, з ярового вдалося набрати тільки на насіння, а пшениця дала не більше 10 центнерів з гектара. Нинішнього літа, до речі, теж доволі спекотного, у «Зеленоярському» зібрали 2 тис. 838 тонн пшениці, 3 тис. 150 тонн ячменю та 560 тонн рапсу. Урожайність, зазначає В. Літвінов, з минулого року збільшилася подекуди навіть більше ніж удвічі – до 27 ц з гектара пшениці та 29 центнерів ячменю.

Весна не балувала рясними дощами, і вже у квітні почало припікати сонечко. Збиральна кампанія розпочалася набагато раніше звичних строків – десь з 12 червня. Отриманий врожай керманич підприємства оцінює як цілком нормальний, хоча зізнається: чекали більшого.

Уся хліборобська праця залежить від погодних умов. У землю лягло якісне зерно, сходи вийшли гарними та були належним чином оброблені. А погода може підвести. Точніше, «підводить» щось обов’язково кожен рік. Однак сперечатися з примхами «небесної канцелярії» не можна, треба тільки під них підлаштовуватися.

Віктор Літвінов у робочому кабінеті.
 

«У нас одна проблема – погода! – каже Віктор Григорович. – Одна-єдина. Усе інше можна вирішити. Результат нашої діяльности на 80% залежить від того, буде вчасно дощ чи ні. І тільки на 20% – від того, що ми робимо і як».

Вирішення споконвічної проблеми залежності врожаю від погоди у господарстві бачать у штучному зрошуванні земель, що з кожним роком стає надалі актуальнішим. Адже клімат чимдалі – стає більш посушливим. У «Зеленоярському» другий рік поспіль плекають плани щодо запровадження зрошувальної системи. Але, як зазначає Віктор Літвінов, це зовсім інший рівень витрат і виробництва також. Для того, щоб лише початково налагодити систему, потрібно витратити приблизно 30-40 тисяч гривень на гектар. А потім чималих коштів потребуватиме обслуговування. Що й казати, проблему треба вирішувати на рівні держави. Грошей у казні на це поки що немає. Отже, у господарстві шукають свої шляхи і джерела. Але сумніватися не доводиться: раніше або пізніше обов’язково знайдуть!

Як ніколи не зупиняється час, так і хліборобський календар не дозволяє довго зволікати. З перших днів жнив зеленоярці почали планувати осінню сівбу. Наразі усі 4 тисячі гектарів посівних площ «Зеленоярського» практично готові до посівної. Є якісні семена та засоби захисту рослин, напоготові техніка, і настрій працівників відповідний – бойовий. Нинішнім літом з полів залишилося зібрати ще соняшник, а після цього одразу розпочнеться сівба рапсу. Взагалі у господарстві робиться ставка на озимі культури. «Озимі вириваються за рахунок зимової вологи, – пояснює В. Літвінов. – А ярі культури не встигають, бо вже у квітні-травні настає спека».

Керівник і депутат

Віктор Григорович Літвінов очолив господарство у 2000 році, коли радгосп «Зеленоярський» перетворився на кооператив. Становлення проходило важко: через загрозу банкрутства, виплату боргів, накопичених попередніми керівниками, через суди. Віктор Григорович завжди був у виру і виробничих подій, і суспільного життя місцевої громади. Чотири рази односельці виявляли йому довіру, обираючи депутатом Петрівської сільської ради, потім двічі – депутатом районної ради. Наразі він є депутатом Миколаївської обласної ради шостого скликання від Партії регіонів та працює у комісії з питань роботи з громадськими об’єднаннями, ЗМІ та зв’язків з органами місцевого самоврядування.

Спеціалізується СГВК «Зеленоярське» переважно на рослинництві, але є і «зовсім невелика» свиноферма голів на 300. Успішно вирощується пшениця, ячмінь, рапс, льон, соняшник, кукурудза. Треба зазначити, що тут пробували сіяти і інші культури – сорго, гречку, просо, горох. Але, як показує практика, наша «зона не просто ризикованого, а вкрай ризикованого землеробства» не дозволяє отримувати великі врожаї.

«У нас немає особливого вибору, що сіяти, – каже В. Літвінов. – Пробували багато чого. Підказує саме життя. Говорити можна все, що завгодно, але в таких умовах великий урожай виростити важко, яка б культура не була. А якщо і буде, то вихід продукції з гектара буде малий».

На току готуються до прийому зерна.
 

Утім над підвищенням врожаїв у «Зеленоярському» наполегливо і доволі успішно працюють. Зокрема, усі культури підживлюють гуматом – комплексним органічно-мінеральним добривом, яке укріплює імунну систему рослини та допомагає переносити спеку та інші негаразди.

Другий рік поспіль використовують у «Зеленоярському» власний раціоналізаторський винахід. У звичних сівалках спробували замінити металеві колеса на гумові. Виявилося, що модернізовані агрегати набагато краще утрамбовують борозни, поламок стало менше. До того ж сівалки стали надійнішими під час численних переїздів з поля на поле, які розкидані на великих відстанях. Віктор Григорович скромно розповідає про цей винахід, говорячи, що це – результат «громадського обговорення». Утім автор ідеї – він сам, бо за фахом є досвідченим інженером-механіком.

Чимало проблем є у тваринництві. Свиней тут утримують, як висловився Віктор Григорович, «для годиться», бо з цього немає особливого прибутку.

«Дуже важко реалізувати готове м’ясо. У нас воно, виявляється, нікому не потрібне, – каже В. Літвінов. – До нас везуть багато імпорту, бо він дешевший: за кордоном тваринники отримують державну дотацію, чого немає у нас. Ми ж несемо тільки збитки. Розширюватися наразі зовсім невигідно».

Поміркований та дуже критичний погляд керівника господарства, який чітко бачить усі «вузькі місця» виробництва, а значить, і шляхи їх вирішення, не заважає «Зеленоярському» бути одним з найуспішніших і в районі, і в області. За вагомий внесок у розвиток аграрної галузі Віктор Григорович Літвінов неодноразово отримував почесні нагороди Миколаївської обласної ради та облдержадміністрації, Миколаївської районної ради і районної адміністрації.

Допомагаючи ближньому

Працюючи стабільно, СГВК «Зеленоярське» кожного року витрачає близько 100 тис. грн. на соціальні потреби села і району. «Зеленоярське», наряду із іншими підприємствами Миколаївського району, допомагає благодійному фонду, за рахунок якого вдається вирішувати нагальні проблеми громади. Сприяєцьому і те, що Віктор Літвіновяк депутат обласної ради щоденно вислуховує багато звернень про допомогу не тільки від своїх виборців, але й від мешканців сусідніх сіл. Тільки останнім часом Віктор Григорович допоміг з придбанням комп’ютерної техніки Комсомольській та Кривобалківській школам, зробив ремонт та замінив вікна у Петрівській та Зеленоярській школах, організував у них підвіз води. Можна сказати, що «Зеленоярське» стало справжнім шефом для цих навчальних закладів, а також для місцевих дитячих садочків, допомагаючи у вирішенні багатьох проблемних питань. За сприяння депутата у селі Весняне відкрито дитячий майданчик, відремотовано каналізаційну мережу. Віктор Літвін допоміг придбати насос для свердловини і забезпечив питною водою мешканців села Петрівка, а наразі ремонтує водопровід у с. Зелений Яр. За сприянням Віктора Григоровича у селі Петрівка зводиться православний храм, який прикрасить село та стане центром духовного єднання.

Певну суму грошей перераховано історико-просвітницькому товариству «Меморіал» та Миколаївському союзу інвалідів «Альтернатива», надано матеріальну допомогу людям, які зверталися до депутата.

«Звернень настільки багато, що допомогти всім не завжди встигаю», – зізнається Віктор Григорович. Утім люди знають, що саме у «Зеленоярському» до них зажди поставляться з увагою та знайдуть спосіб допомогти. «Вирішенню без перешкод численних суспільно важливих питань сприяє професіоналізм Віктора Літвінова, повага до нього колег-депутатів та активна життєва позиція», – так вважають у обласній раді.

Стаж роботи Віктора Григоровича перебільшує 30 років, причому все життя він працює у селі, в якому народився. Він сам впевнений, що цілком реалізовує себе як керівник господарства і як народний обранець.

«Хочу того, чого, мабуть, і кожна людина, – говорить Віктор Григорович. – Щоб удавалися всі справи, щоб було добре всім, хто тут живе і працює. А головна умова для цього – стабільність і в державі, і на підприємстві. Хотілося б, щоб наверху прислухалися до наших проблем. Нам ставлять нелегкі завдання, але не чують про наші проблеми. Тому нам доводиться виживати. Треба розуміти, що кліматичні умови, в яких ми працюємо, дуже відрізняються від умов навіть сусідніх областей. Щоб підтягнути нашу зону, треба сприяти із запровадженням зрошення у регіоні, а також з придбанням устаткування, на яке у нас немає коштів. Потрібна увага і допомога держави».

Тетяна ФІЛІППОВА
Фото автора

Миколаївський район

Сообщение:

*

НОВОСТИ