«Конкуренція несе процвітання»

День відкритих дверей з питань захисту економічної конкуренції відбувся 22 жовтня у Миколаївській обласній державній адміністрації. Він проходив під керівництвом державного уповноваженого Антимонопольного комітету України Михайла Русинського, за участю голови Миколаївського обласного територіального відділення АМКУ Віталія Харченка, першого заступника голови Миколаївської облдержадміністрації Геннадія Ніколенка, першого заступника голови Миколаївської обласної ради Володимира Пащенка, а також представників органів державної влади, місцевого самоврядування, суб’єктів господарювання та громадськості.

У своєму виступі Михайло Русинський окреслив основні завдання та стратегічні напрями діяльності органів АМКУ, визначені Національним планом дій на 2013 рік з реалізації Програми економічних реформ Президента України «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава». Він підкреслив, що основним завданням АМКУ є запобігання, виявлення та припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції.

Про роботу Миколаївського обласного територіального відділення за 9 місяців 2013 року відзвітував Віталій Харченко. Він зазначив, що конкурентна політика є однією зі складових економічної політики держави. АМКУ є органом зі спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції, підприємницької діяльності.

У поточному році зусилля відділення були зосереджені на здійсненні державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб’єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, на запобіганні, виявленні і припиненні порушень законодавства про захист економічної конкуренції на соціально важливих ринках у регіоні, на сприянні розвитку добросовісної конкуренції, здійсненні контролю щодо створення конкурентного середовища та захисту конкуренції у сфері державних закупівель.

Протягом 9 місяців 2013 року тервідділенням було ініційована розгляд справ по 124 фактах порушення законодавства захисту економічної конкуренції, зокрема щодо антиконкурентних узгоджених дій – 10 справ, по зловживанню монопольним та домінуючим становищем на ринку – 40 справ, антиконкурентним діям органів влади – 56, по недобросовісній конкуренції – 12 справ, інформаційним порушенням – 4 справи.

Віталій Харченко наголосив на тому, що у нашій області часто причинами правопорушень стають дії або бездіяльність органів влади і місцевого самоврядування. Так, працівники Новоодеської РДА не проконтролювали та не перевірили обгрунтованість підвищення комунальних тарифів, запропонованих приватним підприємством «Благовіст», через що були порушені права місцевих споживачів.

Окремою групою порушень є справи щодо зловживання своїм монопольним становищем таких підприємств, як «Миколаївгаз» та «Миколаївобленерго», відносно яких розглянута 31 справа. За підсумками розглядів ці монополісти вимушені були вжити заходів та виправити допущені порушення.

Під час роботи «круглого столу» про свою співпрацю із територіальним відділенням АМКУ та позитивні результати цієї роботи розповіли представники Господарського суду Миколаївської області, обласної прокуратури, Управління МВС у Миколаївській області, регіонального відділення Фонду держмайна України, управління житлово-комунального господарства облдержадміністрації, ДП «Миколаївський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації», Інспекції із захисту прав споживачів у Миколаївській області, ПАТ «Чорноморський суднобудівний завод», ПАТ «Миколаївобленерго», ПАТ «Миколаївгаз», ОКП «Миколаївоблтеплоенерго», ПАТ «Первомайський молочноконсервний комбінат», ТОВ «Сандора». Виступив також перший заступник міського голови.

Колега Віталія Харченка, керівник Одеського територіального відділення АМКУ Євген Кравець повідомив, що за результатами недавнього рейтингу наше Миколаївське тервідділення посіло друге місце серед інших територіальних відділень усієї країни. Він побажав «сильному колективу миколаївських колег» і надалі успішно працювати і запропонував девіз одеситів: «Конкуренція несе процвітання!».

Після засідання відбулася прес-конференція, під час якої Михайло Русинський, Геннадій Ніколенко та Віталій Харченко відповіли на запитання журналістів.

Пояснюючи мету і зміст Дня відкритих дверей, Михайло Русинський сказав: «АМКУ – орган державного статусу, але в області, в районах часто не знають про його повноваження і функції ні представники органів влади, ні підприємці, ні громадські діячі, а тим більше населення. Сьогодні ми проводимо День відкритих дверей у Миколаївські області, як з часом і в інших областях країни, саме з метою популяризації діяльності АМКУ».

Надання громадськості інформації про діяльність, функції та повноваження антимонопольного комітету називається терміном «адвокатування». Це поняття включає випуск інформаційного бюлетеня, де висвітлюється діяльність комітету, видання збірки законодавчих актів про захист конкуренції, якими керуються у своїй роботі працівники комітету, ведення офіційного сайту АМКУ та субсайту територіального відділення, численні публікації у ЗМІ.

На запитання журналістів про важелі впливу на порушників антимонопольного законодавства Михайло Русинський відповів, що АМКУ – не фіскальний орган, його першим завданням є упередження, виявлення та припинення порушень вимог закону про захист економічної конкуренції.

«Підхід наступний – спочатку зроби так, щоб цих порушень не було. Сьогодні ми розповіли бізнесу, які порушення бувають, і що за це може бути. Другий етап – даємо рекомендації. У нинішньому році було надано 115 рекомендацій. Це м’яка форма попередження порушень. Коли виявляємо порушення, ми розуміємо, що на більшість підприємств не можна накладати штраф, який для нього стане непідйомним, через що підприємство може взагалі зупинитися. Одна справа – штрафувати «Миколаївобленерго», і зовсім інша – якогось дрібного підприємця. Враховуючи обсяг порушення, його збитки, ми намагаємося вплинути на порушника наданням рекомендацій та усуненням порушення без штрафу. Але ж якщо цього не уникнути, то санкції можуть максимально сягати 10% від обігу підприємства за попередній рік. Зазвичай таке покарання передбачене для найбільш серйозних порушень: зловживання монопольним становищем на ринку, антиконкурентні узгоджені дії суб’єктів господарювання, змова, картелі».

На важливості взаємодії територіального відділення та органів місцевої влади наголосив Геннадій Ніколенко:

«За останній час однією з найбільш цікавих була справа, в якій за вимогами АМКУ було змінено рішення Снігурівської районної ради про визнання замовником та будівельником певного приватного підприємства. У майбутньому це дозволило розв’язати великий комплекс проблем.Наразі в суді триває розгляд справи про право власності на газопровід у Арбузинці. У 2012 році суд чомусь вирішив, що мережі належать виключно підприємцю Щербині. Антимонопольним комітетом було проведено розслідування, під час якого з’ясувалося, що право на газопровід має не тільки пан Щербина, але й держава і громадяни, які вкладали в його будівництво свої кошти».

За словами Г. Ніколенка, у декількох антимонопольних провадженнях своєрідним третейським суддею виступала Миколаївська облдержадміністрація, а доволі часто діяти спільно представникам влади та спеціалістам антимонопольного комітету доводиться під час розгляду справ стосовно житлово-комунального господарства. Проводяться спільні наради та засідання.

Віталій Харченко додав, що доказом співробітництва влади і комітету є те, що День відкритих дверей з питань захисту економічної конкуренції проводиться у приміщенні облдержадміністрації.

У рамках заходу відбулися засідання «круглого столу» з обговорення проблемних питань на ринку вивезення твердих побутових відходів, а також нарада щодо адвокатування конкуренції в області.

Тетяна ФІЛІППОВА

Сообщение:

*

НОВОСТИ