Щоб нива була родючою!

Новости, Общество

  3 Окт , 2013

Новобузький район один з 19 районів Миколаївської області, розповідь про минуле та сьогодення якого ми пропонуємо нашим читачам. Перші згадування про поселення на території нинішнього Новобузького району в історичних довідках зустрічаються з 1753 року. У різні часи містечко мало назви Куца Балка, Семенівка, Новопавлівка.

3 квітня 1832 році населений пункт потрапив у царські реєстри як Новий Буг.

У 1872 році за п’ять кілометрів від Нового Бугу проклали залізницю, яка з’єднала південь з Харковом. Розвиток хлібної торгівлі наприкінці XIX і на початку XX століття сприяв збільшенню населення містечка. Районним центром місто Новий Буг стало у 1922 році і залишається ним до цього часу. Наразі сучасний Новобузький район є аграрно-промисловим і займає своє почесне місце у нашому регіоні.

На території Новобузького району діють Новобузька міська рада та 12 сільських рад: Баратівська, Березнегуватська, Вільнозапорізька, Кам’янська, Новомиколаївська, Новомихайлівська, Новополтавська, Новоюр’ївська, Новохристофорівська, Розанівська, Софіївська, Шевченківська. Про те, чим живуть сьогодні новобужани, йдеться у репортажі нашого кореспондента.

Усе починається зі школи

Мабуть, не випадково першими об’єктами для відвідування стали заклади освіти, адже саме вони, у першу чергу, працюють на віддалену перспективу.

Новобузьку гімназію, до якої ми завітали, очолює директор Людмила Володимирівна Погрібна, педагогічний стаж якої налічує 42 роки. Заклад заснований у 2001 році на честь 10-річчя незалежності України. Його хрещеною матір’ю стала нинішній голова Новобузької районної ради Валентина Григорівна Терзієва, яка і сьогодні уважно стежить за усіма успіхами і щоденними потребами учнівського та педагогічного колективів.

З гордістю розповідають тут, що за минулі роки учні отримали 57 золотих та 11 срібних медалей. Цікава деталь: кожного року усі випускники гімназії обов’язково вступають до вищих навчальних закладів. Серед них були і стипендіат Кабінету Міністрів України Ольга Грош, випускниця Національного університету ім.Т. Шевченка, перекладачка, яка працює у Франції, та ще один випускник цього вишу Віталій Степух, математик та викладач, який працюватиме із компанією «Самсунг» з розробки новітніх моделей мобільних телефонів.

У педагогічному колективі працюють три відмінники освіти України, майже всі мають звання «Вчитель-методист» та «Старший вчитель», усі педагоги гімназії – учасники та призери професійного конкурсу «Учитель року».

Новобузька гімназія, як і інші заклади освіти району, останнім часом переживає значні перетворення, які відбуваються у зв’язку з реформами, започаткованими Президентом України. У 2011 році розпочав роботу Новобузький освітній округ № 1, до якого увійшли 13 навчальних закладів, а через рік запрацював і округ № 2, що поєднав 11 закладів освіти. Що було найефективнішим у проведенні цих реформ? З таким запитанням я звернулася до начальника відділу освіти Новобузької райдержадміністрації Світлани Григорівни Розуменко.

Другокласники починають вивчати комп’ютер.
 

 

«Найефективнішим було введення нових державних стандартів, – відповіла Світлана Григорівна. – Учні першого і другого класів наразі навчаються за абсолютно новими програмами, до яких маємо достатню кількість оновлених підручників. Згідно із новими вимогами іноземну мову дітки вивчають вже з першого класу. А друга іноземна мова вводиться у навчальний план п’ятикласників. Із комп’ютером школярі знайомляться у другому класі – у рамках програми «Сходинки до інформатики».

Якщо у початковій школі всі наші учні вивчають англійську мову, то у п’ятих класах майже всі заклади обрали другою іноземною російську мову, а гімназія – німецьку. Усі викладачі пройшли курсову перепідготовку, мають відповідну кваліфікацію та документи».

Окремо слід сказати про профільне навчання. Кожен заклад обрав свій напрям: економічний, художньо-естетичний, мовний, історичний або технологічний А от практичні навички учні 10-11 класів набувають у Центрі профільного навчання, який відвідують раз на тиждень. На його базі вони знайомляться із такими спеціальностями: комп’ютерні технології (є ліцензія Міносвіти), автосправа і швейна справа. Після закінчення навчання діти отримують перші знання з майбутньої професії та відповідні посвідчення і можуть продовжувати опановувати спеціальність далі.

Голова РДА Сербін В.М. (праворуч) – почесний гість на відкритті дитячого садка у с. Ганнівка.
 

Будь-які досягнення неможливі без створення міцної матеріально-технічної бази. У районі за умов нинішнього дефіциту бюджетних коштів наполегливо шукають шляхи вирішення цього непростого питання. Наприклад, у Ганнівській загальноосвітній школі, розрахованій на 300 чоловік, навчається не більше 30 учнів. Про закриття школи навіть не йшла мова. Зробили розумніше. Щоб зберегти приміщення та раціонально його використовувати, будівлю відремонтували за гроші, отримані від ПРООНівської програми та розмістили поряд із навчальними класами інтернат для дітей із малозабезпечених сімей, які проживають тут під час навчання, а також малокомплектний дитячий садок на 15 діточок. Оренда приміщень «гостям» у вигляді державних установ обходиться у символічну суму – всього 1 гривню на місяць. Отак під дахом однієї колись майже порожньої установи розмістилися цілих три заклади, без яких село просто не може жити повноцінно.

Саме таким чином у Новобузькому районі було створено два діючих, вже зареєстрованих за усіма вимогами, сучасні об’єднання установ – так звані соціокультурні кластери – Розанівський та Майорівський. Так, у Розанівці уклали договір між сільрадою, бібліотекою і клубом та на базі працюючої бібліотеки у серпні нинішнього року відкрили ще й клуб. Таким чином економляться бюджетні кошти, зберігаються культурні та освітні установи, а села отримують можливість для стабільного існування та розвитку.

Місток у світ знань

Заощаджувати та раціонально використовувати наявні кошти навчилися і в Новобузькій центральній бібліотеці. Заклад брав участь у багатьох просвітницьких проектах. Але тільки перемога у проекті «Бібліоміст» дозволила отримати безкоштовно 15 комп’ютерів для районної бібліотечної системи. П’ять з них були встановлені для дорослих у Центральній районній бібліотеці, чотири – у дитячій залі, по два – у Жовтневій сільській бібліотеці, у Баратівській та Березнегуватській бібліотеках-філіях. Директор Новобузької централізованої бібліотечної системи Ілона Олександрівна Бондаревська розповідає, що зазвичай кожним комп’ютером користується щоденно до 30 чоловік, переважно школярі. Та й на момент нашого візиту до бібліотеки всі місця за комп’ютерами були зайняті.

До речі, перемога у проекті «Бібліоміст» надала новобузьким бібліотекарям ще одну перевагу: можливість безкоштовно відвідувати книжкові ярмарки, а також семінари і наради. Під час таких поїздок вони отримують багато нової інформації та досвід, який використовують у роботі. Так, наразі вони працюють над оригінальним власним проектом: створюють прямо у бібліотеці міні-музей свого земляка, письменника, академіка, історика та громадського діяча Богдана Сушинського. Богдан Сушинський народився у селі Трояни Новополтавської сільської ради, а зараз проживає в Одесі. Він виявив бажання залишити на малій батьківщині добру пам’ять по собі та вже подарував Новобузькій бібліотеці кілька своїх творів, а також шафи для книжок.

На базі бібліотеки з 1 жовтня планується відкрити ще й школу відповідального батьківства (за сприянням Центру соцзахисту), а також школу комп’ютерної грамотності, що дозволить бібліотеці з часом стати значним культурним та просвітницьким центром Нового Бугу.

З жовтня нинішнього року установи централізованої бібліотечної системи рішенням районної ради переведені на відокремлений баланс та самостійне використання бюджетних коштів. Це ще один крок до економного та найбільш ефективного використання фінансових ресурсів.

Зусиллями місцевої влади

Коли милуєшся чудовими краєвидами Новобузького району, його своєрідною степовою красою, важко повірити у те, що однією з найбільших проблем для його мешканців завжди була питна вода. Волога з місцевих природних джерел ніколи не була придатна до вживання через надмірну засоленість. Тому вода, яка поступає у домівки новобужан централізовано, використовується лише як технічна, пити її не можна.

Вдалим вирішенням проблеми стало будівництво бюветів питної води, що було здійснено за бюджетні кошти та за безпосередньою участю працівників місцевої влади різних рівнів. Останнім часом в експлуатацію здали три бювети: у селах Новополтавка, Новодмитрівка та у Шевченковому.

У Новополтавці новенький пристрій для очищення води знаходиться на балансі місцевого підприємства «Новополтавський комунгосп». Його директор Богдан Михайлович Дем’янчук показав невеличку сучасну установку, яка за годину «видає» до 950 літрів прозорої очищеної води. Цієї кількості цілком вистачає для потреб мешканців Новополтавки, а також сіл Вільне Запоріжжя, Трояни, Єфремівка і навіть Нового Бугу. Звідти кожного дня приїжджають люди, щоб закупити питну воду за доступною ціною – по 25 копійок за літр. До речі, рішенням сільської та районної рад для дитячих садочків, шкіл та лікувальних установ ціна літра води з Новополтавського бювету дорівнює і того менше – всього 10 копійок.

Більше тисячі жителів Новомихайлівки, Новодмитрівки, Новогригорівки, Анастасіївки та Шевченкового отримали змогу використовувати очищену воду з місцевих бюветів.

За допомогою місцевої влади виконано у цьому році ще й наказ новобузьких ветеранів.

«На початку нинішнього року на засіданні президії Ради ветеранів району було прийнято рішення про реконструкцію та капітальний ремонт Новобузького меморіалу «Братське кладовище», – розповідає Новобузький міський голова Володимир Іванович Ночовський. – Саме з таким проханням і звернулися до нас ветерани. Цей меморіальний комплекс був облаштований у 1944 році поблизу лікарні, куди на лікування звозили поранених визволителів міста. Померлих, серед яких було багато невідомих солдатів і офіцерів, ховали прямо тут.

З часом кладовище почало руйнуватися. Ми зробили на комплексі капітальний ремонт, замінили всі надгробні пам’ятки, відреставрували усі проходи, поновили пам’ятник Невідомому солдату. Міська рада виділила на проведення робіт 400 тис. грн.».

Наразі облаштування меморіалу завершено, і він має охайний упорядкований вигляд. Працювали на цьому священному місці, без перебільшення, усім містом. Залучалися працівники місцевих комунальних підприємств, дитячих садків, шкіл, органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, а також студенти аграрного та педагогічного коледжів. Кожного року до пам’ятки покладають квіти на День Перемоги – 9 Травня, 8 березня – День визволення Нового Бугу, а також 28 жовтня – на День визволення Миколаївської області.

Новобужани кажуть: «Тепер пам’ять про визволителів міста залишиться навіки!».

Наближуватися до людей

За останні роки у всіх галузях Новобузького району дійсно відбуваються помітні зміни на краще. Причому для цього місцева влада, керівники установ і організацій використовують не лише бюджетні кошти, але й усі можливі джерела фінансування. Наприклад, залучають до важливих господарських справ підприємців і фермерів, беруть участь у численних програмах та конкурсах, як всеукраїнських, так і міжнародних. Заступник головного лікаря Центру первинної медико-санітарної допомоги Наталя Миколаївна Нагорна, знайомлячи із ситуацією у медицині району, спершу показала будівлю Новобузької центральної районної лікарні. Лікувальний заклад брав участь у конкурсі грантів за Кіотським протоколом, виграв грант у розмірі 3,5 млн. грн. Кошти, отримані від Японії, використали на утеплення будинку зсередини і зовні, поміняли вікна. В оновленому приміщенні медики зустрічатимуть першу зиму і впевнені, що економія електроенергії та оплати за опалення буде суттєвою. А у покращених умовах легше працювати над урядовими завданнями з реформування медичної галузі.

«Нещодавно у Новобузькій ЦРЛ відкрився центр медичної екстреної допомоги, – розповіла заступник головного лікаря з лікувальної роботи Новобузької ЦРЛ Вікторія Баралюк. – Сюди відноситься Казанківський, Баштанський та Новобузький райони. У подальшому процесі реформування у 2014-2015 роках у нас планують відкрити госпітальний округ, адже створена достатня матеріальна база: є реанімаційне, хірургічне відділення, пологовий будинок, поєднують свою працю досвідчені лікарі та набувають професійної майстерності молоді спеціалісти. На окрузі обслуговуватиметься 110 тис. мешканців нашого і сусідніх районів».

На сьогоднішній день новобузькі медики працюють над основним змістом реформи – наближенням медицини до населення. Зовсім нещодавно в одному з мікрорайонів міста відкрилася міська амбулаторія, де працюють два сімейні лікарі. Капітально відремонтовано ФАПи у Новоюр’ївці, Улянівці та Шевченковому, а також терапевтичне відділення № 3 обласного шпиталя ветеранів Великої Вітчизняної війни.

 

 

У Новому Бузі відкрилася нова амбулаторія.
 

 

Втім, зізнаються керівники Новобузької ЦРЛ, лікарів поки не вистачає. Але навіть за таких умов медична допомога людям обов’язково надається. До віддалених населених пунктів регулярно виїжджають для прийомів лікарі найближчих лікувальних закладів. «Реформування, що відбулося у медицині, допомагає наблизити лікувальні заклади до людей, – вважає заступник головного лікаря Центру первинної медико-санітарної допомоги Наталя Нагорна. – Так, з віддаленого мікрорайону міста людям, особливо похилого віку, добиратися до ЦРЛ треба не менше півгодини. В амбулаторії, що відкрилася, є електрокардіограф, глюкометр, працює стоматологічний кабінет та денний стаціонар. Хворі мають змогу у найкоротший час звернутися до лікаря. Обслуговується дитячий садочок, школа, яка знаходиться на цій же території. Вважаю, що це дуже ефективно».

Соціальне навантаження сільгоспвиробників

Без допомоги місцевих виробників, зрозуміло, було б неможливо підтримувати інфраструктуру сіл, робити ремонти, забезпечувати продуктами харчування школи і дитячі садочки. Одним з кращих господарств Новобузького району є приватне орендне сільськогосподарське підприємство «Золота нива», яке очолює Володимир Іванович Ключник.

«Досвідчена, мудра та розсудлива людина, керівник від Бога. Таких, як Володимир Ключник, нам би побільше», – характеризують його у Новобузькій райдержадміністрації.

Керівник ПОСП «Золота нива» В.І. Ключник у дитсадочку «Дзвіночок».
 

Саме завдяки ініціативі та коштам дирекції ПОСП «Золота нива» повністю було газифіковано села – Петрівка, Добра Воля. Господарству це коштувало понад 3 млн. грн. Будівництво цього газопроводу продовжили інші господарства району. Директор ПОСП ім. Москаленка Петро Володимирович Щербінський коштом господарства продовжив будівництво газопроводу до села Вільне Запоріжжя, а керівники ПОСП «Злагода» Віктор Олексійович Старченко та ТОВ «Зірка» Сергій Вадимович Незнаюк доклали зусиль та фінансових ресурсів для підведення газопроводу до Максимівки та Новоюр’ївки.

Підприємство взяло на себе витрати по ремонтах та забезпеченню найнеобхіднішим обладнанням дитячого садка, школи, ФАПу та клубу у селі Петрівка, «Нічому не дали розвалитися», – каже Володимир Ключник. І люди впевнені: і надалі Володимир Іванович не залишить їх без допомоги.

Господарство «Золота нива» має в оренді більше 4 тис. га землі, вирощує зернові, олійні, а також технічні культури. Має і тваринництво – велику рогату худобу, свиней та птицю. Володимир Іванович зізнається, що останнім часом поголів’я корів та свиней зменшується: важко знаходити ринки збуту м’яса.

У березні нинішнього року Новобузький район відсвяткував 90-річчя.
 

 

«Щоб виростити стокілограмове порося «за наукою», треба тонну зерна, – Володимир Іванович розказує і не випускає з рук обчислювальної машинки, весь час усе підраховує. – Продали по 15-18 грн. за кілограм живої ваги, отримали 1800 грн. А якщо продати саму тонну зерна, отримаєш майже стільки. Тільки без клопоту і турбот. Та чи варто витрачати стільки зусиль?».

Господарству, як і усім зараз, живеться нелегко. Але за весь час, як тут працює Володимир Ключник, з 1986 року, не було жодного місяця, щоб людям не виплачували зарплату своєчасно і тільки грошима. На сьогодні із селянами укладений 731 договір оренди землі, а за пай власники землі отримують по 3 тис. 250 грн.

«Досягнення є, – говорить Володимир Іванович. – Люди працюють, уся земля оброблена. Хочу подякувати керівникам господарства: начальнику мехзагону № 1 Віктору Сергійовичу Журавському, начальнику мехзагону № 2 Леоніду Лукичу Лишкарю, механізаторам: Володимиру Матковському, Сергію та Роману Кострійчукам, Сергію Буйбаро та Анатолію Попачу. Вони працюють гарно і злагоджено».

Володимир Іванович Ключник упевнений, що для добрих врожаїв, для успішних результатів у будь-якій галузі сільського господарства не можна плисти за течією, сподіватися на те, що «ринок сам усе відрегулює». В усьому потрібне розумне та передбачливе планування та виконання кожним сільгоспвиробником намічених планів. Тоді, як кажуть у народі, і нива буде родючою, і засіки – повними.

Тетяна ФІЛІППОВА

Сообщение:

*

НОВОСТИ