«Гарант»: немов одна велика родина

Навіть якби приватне підприємство «Агроторговий дім «Гарант» називалося дещо інакше, це б не міняло суті справи: всі на Єланеччині, і не тільки, добре знають: це стабільно працююче господарство є і запорукою гарних врожаїв, і гарантією заможного життя для своїх працівників, пайовиків, та й загалом – для сільських громад сіл Маложенівка та Кам’янка. І так – ось уже протягом майже дванадцяти останніх років, з того моменту, коли на аграрній карті Миколаївщини з’явилося нове сільгосппідприємство із гучною та багатообіцяючою назвою.

Утім Василь Миколайович та Олена Анатоліївна Дуднікови вже тоді, на початку 2002 року, одразу поставили собі за головну мету: працювати стабільно, ефективно, відповідально. Навіть не маючи великих обігових коштів, підприємство гарантувало виплату і заробітної плати, і вчасних розрахунків із власниками земельних паїв.

Проте немов сам Всевишній вирішив одразу ж випробувати подружжя Дуднікових на міцність, коли перший же, довгоочікуваний урожай зернових на полях «Гаранта» стовідсотково вимерз, опинившись під лютневою крижаною кіркою.

Як бути, що робити далі? І взагалі, чи є бодай якась перспектива врятувати щойно народжене підприємство?..

Ці та інші невеселі запитання сумним роєм кружляли в думках Василя та Олени Дуднікових. Кредити банки їм тоді не давали – через відсутність застави. Проте Василю Миколайовичу, як і його вірній дружині, не вперше було долати у житті гострі рифи, тож навіть за такої скрути вдалося знайти вихід із непростої життєвої ситуації. Гроші позичали, як кажуть, з миру по нитці – під чесне слово та добре ім’я, відтак того року повністю виплатили і заробітну плату, і орендну плату, розрахувалися по податках.

Це вже потім будуть і рекордні врожаї, і динамічний розвиток агропідприємства. На самому ж початку було отримано безцінний досвід та гартування характеру, а також – підтвердження правильності обраного шляху.

Натомість, що то воно таке – праця на землі, подружжя Дуднікових знало не з книжок. Обидва – народилися та зростали на селі, з малих років були привчені і город посапати, і корову подоїти. Олена практично на відмінно закінчила Калинівську загальноосвітню школу, причому вже тоді виявила неабиякі лідерські якості – була комсоргом у класі, ініціюючи і реалізуючи чимало шкільних заходів. У селі познайомилася із Василем, який працював кінологом у міліції. То, як влучно кажуть, було кохання з першого погляду, й одразу після закінчення дівчиною школи молодята подали документи до ЗАГСу.

Під час святкування Дня незалежності.

А невдовзі земля покликала селянського сина: Василь Миколайович подав рапорт на звільнення з органів та був прийнятий на посаду заступника директора в радгосп «Труд». За деякий час господарство спочило в Бозі. Й саме тоді Василь та Олена Дуднікови взяли на себе велике зобов’язання, заснувавши ПП «Агроторговий дім «Гарант». Василь Миколайович став працювати директором, його вірна дружина – заступником директора з фінансових питань.

Нині це – сучасне сільськогосподарське підприємство, що успішно займається вирощуванням зернових та технічних культур, має власний парк високопродуктивних комбайнів та тракторів від провідних виробників, іншу необхідну інфраструктур – тік, склади, вагову. Високим урожаям сприяє й ведення аграрного виробництва на науково обґрунтованій основі, у тісному співробітництві із спеціалізованими селекційними інститутами. У ріллю лягає добірна зернина, котра під час вегетації отримує необхідне підживлення корисними речовинами і захист від хвороб та шкідників. Середня врожайність ранніх зернових у господарстві досягає 40 центнерів з одного гектара. Порадували цього сезону гарним ужинком і поля із соняшником, давши на виході до 25 центнерів на круг. Це й не дивно, адже ниви «Гаранта» – своєрідний випробувальний майданчик для майже десятка гібридів цієї олійної культури від провідних світових брендів.

Цієї весни, як розповів мені головний агроном господарства Володимир Забродський, уперше посіяли сорго. «Ця посухостійка культура, – зазначає він, – добре підходить до нашої кліматичної зони». У цьому тут переконалися, отримавши врожайність близько 40 ц/га.

– Поточного року, – продовжує головний агроном, – спробували ще одну новацію. У співпраці з Інститутом біозахисту з м. Миколаєва застосували для захисту від хвороб екологічний препарат «Гаупсин». Він значно дешевший від хімічних препаратів, не забруднює грунт, проте результат практично такий саме.

Сільське господарство не терпить нехлюйства та безвідповідальності, кожна дрібниця має велике значення задля досягнення гарного кінцевого результату. Тож кожен член дружної та згуртованої команди підприємства готовий підставити плече товаришу. «Ми і живемо, як одна родина», – наголошує Олена Дуднікова, і це – найкраща характеристика виробничих стосунків. Кожен із членів трудової родини має чи не найвищу в районі зарплату, а до неї – вагомий соціальний пакет – безоплатне харчування (у сезон – тричі на день), можливість придбати продукти за зниженими цінами. За рахунок підприємства прості працівники виїжджають на відпочинок та лікування до кращих санаторних закладів України, а їх діти оздоровлюються влітку на морському узбережжі.

Напевно, відносять себе до великої сім’ї «Гаранта» й понад дві сотні пайовиків. Попри те, що договорами оренди передбачена норма у 3-4 відсотки від вартості паїв, реально людям сплачуються усі п’ять відсотків. Крім того, пайовикам безоплатно здійснюється оранка городів, за пільговими цінами вони мають можливість купити солому та зерно, а також хліб, який випікається у пекарні підприємства.

У полі: Олена Дуднікова і Володимир Забродський обговорюють стратегію жнивної кампанії.

Вагому підтримку від базового господарства отримує й Маложенівська сільська рада, очолювана Тетяною Козуб. ПП «Агроторговий дім «Гарант» не лише виконує умови Договору про соціальне партнерство, щороку надаючи сільській раді 20 тисяч гривень – по 10 гривень із кожного гектара, а й навіть добровільно перевиконує взяті на себе зобов’язання. Цього року, зважаючи на гарний урожай, підприємство вирішило поповнити сільський бюджет ще на 10 тисяч гривень. «А як інакше? – дивується Олена Анатоліївна, – ми ж бо місцеві, сільські. Як не допомогти землякам, якщо маєш таку можливість?».

За сприянням сільгосппідприємства нещодавно було відремонтовано спортивну залу у Маложенівській ЗОШ І – ІІІ ст., придбано тенісний стіл та нову спортивну форму для футбольної команди «Гарант». Цей клуб, який фінансується підприємством, радує вболівальників успішними виступами у районних змаганнях.

Усіляко підтримуються агропідприємством й інші об’єкти соціально-культурної сфери. Так, новесенькі меблі – зручні стільчики та столики – були завезені задля зручності маленьких відвідувачів Маложенівського ДНЗ. Крім того, у цьому закладі, а також у Кам’янківському дитсадку замінено на нові вікна та двері. У будівлі сільради зроблено ремонт приміщень, та й кожне сільське свято не відбувається без меценатського втручання базового господарства.

У спільних планах сільської ради та агропідприємства, за підтримкою районної влади та народного депутата Юрія Гержова, – будівництво у Маложенівці очисних споруд, що дозволить кардинально покращити якість питної води.

Цей матеріал – святковий, приурочений до професійного свята українських аграріїв. Але гіркої правди не уникнути й у святковому номері: на початку жовтня минулого року Василь Миколайович трагічно загинув в автомобільній катастрофі. Для Олени Анатоліївни то стало справжньою людською трагедією – не хотілося навіть жити, не те що щось робити. Проте відповідальність за дітей – старшого, Владислава, та найменшого – Назарія, а також усвідомлення того, що за її тендітними жіночими плечима залишився великий колектив працівників та пайовиків господарства, дали їй сили і жити, і творити. Саме робота врятувала Олену Анатоліївну, надала їй наснаги. Як каже вона сама, це була «перемога здорового глузду над безвихіддю». А у пам›ять про свого коханого чоловіка пані Олена створила іменне поле Василя Миколайовича Дуднікова.

– Я дуже вдячна за підтримку в ті чорні для мене дні, – каже О.А. Дуднікова, – всім людям, котрі не залишилися байдужими до чужого горя, зокрема сім’ям Забродських, Ткаченків, Кордонців, Смирнових. Висловлюю найкращі слова подяки також голові райдержадміністрації А.В. Добровольському, його заступниці О.А. Жоровій, депутату обласної ради Ю.А. Кормишкіну.

Та годі про сумне. Буквально днями Олена Анатоліївна перегорнула нову сторінку своєї біографії, урочисто вступивши до лав Партії регіонів. У її планах – чимало цікавих та суспільно корисних планів та задумок. Тож побажаємо їх здійснення, а всьому колективу ПП «Агроторговий дім «Гарант» зичимо і надалі бути гарантом щедрих та стабільних урожаїв, відтак – заможного життя.

Зі святом, друзі!

Андрій ТЮРІН

Єланецький район

Сообщение:

*

НОВОСТИ