Збережені століття

У грудні 2013 року Миколаївський обласний краєзнавчий музей святкував знаменну дату – столітній ювілей із дня свого заснування. Про сьогоднішній день музею, про досягнення та плани на майбутнє кореспондент «Рідного Прибужжя» розмовляв із директором цього унікального закладу Володимиром Анатолійовичем МИХАЙЛОВИМ.

Від колекції Е. Францова – до обласного музею

Будь-який музей – це місце, де зупиняється час і простір. Своїх відвідувачів один з найулюбленіших музеїв миколаївців зустрічає світлими просторими залами, яскравими експозиціями, привітними співробітниками, які віддають душу обраній справі.

Історія Миколаївського обласного краєзнавчого музею розпочиналася ще у 1803 році, коли у Миколаєві при Депо карт був створений Кабінет рідкісних речей, де були розміщені колекції мінералів, археології та нумізматики. Сталося так, що музей у середині ХІХ ст. закрився, а предмети з його зібрання опинилися у музеях Одеси, Херсона та інших міст України.

В.А. Михайлов відкриває «Ніч музеїв-2013».
 

Друге його народження відбулося більше ніж через століття, завдяки унікальній колекції природничих речей Е.П. Францова. Вона стала основою спочатку природничо-історичного, а потім і краєзнавчого музею. Офіційною датою його відкриття вважається 15 (28) грудня 1913 року.

Довгий час музей перебував у приміщенні на вулиці Декабристів, де, на жаль, не було достатньо місця для влаштування виставок, тому більшу частину експонатів доводилося зберігати у запасниках. У серпні 2012 року урочисто відкрилася нова експозиція музею у відреставрованому приміщенні колишніх Старофлотських казарм по вулиці Набережній. Ця будівля отримала нове життя, а найменування «Старофлотські казарми» увійшло до назви музею.

Сьогодні Миколаївський обласний краєзнавчий музей – окраса міста, центр наукової діяльності та культури, куди чи не у першу чергу ведуть гостей та де залюбки відпочивають миколаївці. Цікаво, що практично немає жодного дня, коли б у музеї зовсім не було відвідувачів. А за весь нинішній рік кількість відвідувачів вражає уяву – 65 тисяч 527 чоловік.

Надбання ювілейного року

Зрозуміло, що цифровими показниками не вимірюється ефективність діяльності такого закладу. Минулий рік для колективу музею був дуже насиченим на події, більшість з яких присвячувалася саме ювілею. Відбулося багато пізнавальних виставок, проведено більше 1700 екскурсії. Сховища поповнилися цікавими та цінними експонатами. Освітянський міністр Дмитро Табачник під час свого чергового візиту до Миколаєва подарував краєзнавчому музею зерновик для зберігання збіжжя періоду трипільської культури, який став справжньою окрасою колекції музею та вже виставлений в одному з його залів.

«Експонатом, про який давно мріяли», назвала І.М. Піскурьова піч-буржуйку, що її випущено у 1941 році на заводі ім. Кагановича. Відвідувачі зможуть побачити її в експозиції вже найближчими днями.

Свої фото, подарунки та деякі нагороди для розміщення у музеї передав губернатор М. Круглов.

Цього року до музею надійшли та наразі готуються до показу особисті речі В.Д. Чайки – фотографії, нагороди, подарунки, сувеніри, які були передані родиною екс-мера міста, а також працівниками міськвиконкому.

Справжнє захоплення викликали у співробітників музею і повні комплекти болгарських весільних костюмів – чоловічого і жіночого. Їх незабаром також зможуть побачити глядачі. До речі, найцінніші раритети на зберігання у музей із задоволенням передають пересічні миколаївці, які побували у музеї та пересвідчилися, наскільки багатою є його колекція.

Відбулося немало подій, які організували та провели співробітники музею. Справжнє свято для всіх миколаївців та гостей міста музей влаштував у Міжнародний день музеїв, 18 травня. Театралізоване дійство із показом старовинних костюмів, фотовиставкою та відвідуванням усіх залів називалося «Пройдемся по городу Н.». Його учасниками стали більше 2,5 тисячі чоловік.

Панянки міста М. у «Ніч музеїв-2013».

Нинішнього року підготовлено та випущено з друку яскравий фотоальбом, на сторінках якого представлені всі підрозділи музею, міститься основна інформація про їх роботу. Видання підготовлено за сприянням заступника голови облдержадміністрації В. Рукоманова. Ближче до кінця року відчувалося і наближення ювілею. 18-19 грудня відбулася традиційна IX обласна науково-практична конференція «Історія. Етнографія. Культура. Нові дослідження». Ініціатором її проведення був Миколаївський обласний краєзнавчий музей, партнерами виступили обласна універсальна наукова бібліотека ім.О. Гмирьова та Інститут історії та права Миколаївського національного університету ім.В. Сухомлинського.

У рамках конференції працювали такі секції: «Джерелознавство та історіографія Миколаївщини. Історія краю», «Пам’ятки археології: їх дослідження та охорона. Миколаївщина в контексті всесвітньої історії»; «Природа Миколаївщини: її дослідження та охорона. Матеріальна і духовна культура краю», «Видатні постаті краю», «Музейна справа».

Наукові доповіді 140 учасників конференції увійшли до збірки, сигнальний випуск якої був презентований під час зібрання.

Кульмінацією святкування 20 грудня у Миколаївському академічному українському театрі драми та музичної комедії стало урочисте засідання до 100-літнього ювілею краєзнавчого музею. Його співробітників привітали керівники області і міста, представники закладів культури з усієї України та інших держав. До урочистої дати державне підприємство «Укрпошта» випустило штемпель спецгасіння та художній немаркований конверт, на якому зображена будівля музею та напис «100 років».

«Вік музею – це сто років нашої історії, – зазначив у своєму виступі голова облдержадміністрації Микола Круглов. – Це пам’ять про наших пращурів. І треба ще багато зробити, щоб наш музей став духовним центром не тільки області, але й півдня України».

Планів – громаддя

Треба зазначити, що наполеглива праця співробітників музею була відзначена почесними державними нагородами. Заступник директора з науки І.М. Піскурьова отримала звання «Заслужений працівник культури України». Медаллю «За працю і звитягу» нагороджена завідуюча історико-експозиційним відділом О.В. Пономарьова, а орден княгині Ольги III ступеня отримали завідуюча музеєм «Партизанська іскра» К.С. Кульчицька та Н.М. Гаркуша, старший науковий співробітник історико-експозиційного відділу.

Премією ім.М. Аркаса нагороджені О. Пономарьова, начальник відділу природи Г.К. Вєдєнєєва, завідуюча відділом етнографії С.В. Романенко, старший науковий співробітник історико-експозиційного відділу С.Є. Піскурьов, а також старші наукові співробітники відділу природи В.Ф. Торган і Г.Д. Саказли.

Директор музею Володимир Михайлов так оцінив минулий рік: «У цілому колектив успішно впорався із поставленими нелегкими завданнями. Підтвердженням тому може бути кількість відвідувачів, численні виставки, робота із дітьми, студентами, проведення екскурсій для мешканців та гостей міста. Але ж на цьому не можна зупинятися. Треба навчатися новому, підвищувати професіоналізм співробітників та рівень екскурсій, бути готовими відповідати на будь-які найскладніші запитання наших відвідувачів».

Унікальный зерновик трипільської культури.

Музей дійсно намагається крокувати в ногу із часом. У новому 2014 році будуть активно впроваджуватися комп’ютерні технології: на територіях усіх підрозділів обласного краєзнавчого музею будуть облаштовані зони Wi-Fi, експонати отримають кьюр-коди, за якими відвідувачі зможуть дізнатися інформацію про ці предмети прямо у виставковій залі за допомогою мобільних телефонів, розпочнуть працювати інформаційні бокси, які міститимуть вичерпну інформацію за темою кожної зали, де вони розміщуються. Таким чином, у музеї на нас чекає багато несподіваних новацій.

Готується чимало цікавих виставок, зокрема про відому історичну особу Столипіна. Реорганізація та оновлення чекає на експозицію музею підпільно-партизанського руху. У ній з’являться особисті речі героя Великої Вітчизняної війни, керівника підпільного руху на Миколаївщині Віктора Лягіна, які передав до музею його син.

Особливу увагу буде приділено Очаківському музею ім.О. Суворова, адже конче потребує відновлення родзинка Очакова – діарама «Штурм фортеці Очаків 6 грудня 1788 р.», яка наразі знаходиться у законсервованому стані.

А головним завданням музейників у році, що наступив, буде продовження реконструкції другого корпусу Старофлотських казарм та розміщення нових експозицій. За словами В. Михайлова, там планується облаштувати літературний музей та музей спорту, центр музейної педагогіки, музей приватних колекцій, для відвідувачів відкриють фонди музею. Є ще один сміливий задум – зробити сховище каменів, так званий лапідарій.

«Головне – зберегти ці будівлі, зробити їх комфортними для відвідування, щоб мати змогу демонструвати більшість тих експонатів, які є у наших запасниках», – зазначив В. Михайлов.

Миколаївці з нетерпінням чекають і на той час, коли краєзнавчий музей стане культурно-дозвіллєвим центром, макет якого можна побачити в музеї.

Тетяна ФІЛІППОВА
Фото з архіву музею

Сообщение:

*

НОВОСТИ