Їх імена вкарбовані в історію…

Схоже, нарешті, остаточно перегорнуто найтрагічнішу, найкривавішу сторінку в історії незалежної України. На вулицях та майданах країни вже не стріляють та не вбивають, а блакить неба не затягують чорні хмари із диму. Давайте згадаємо, якими були останні дні Революції в Києві та в нашій рідній Миколаївщині.

Початок кривавій м’ясорубці було покладено 18 лютого, коли під час масової ходи протестувальників до будівлі Верховної Ради міліція заявила про нібито збройні провокації з боку мітінгувальників й почала кидати в мирних громадян світлошумові гранати та стріляти з помпових рушниць. У відповідь полетіли каміння та петарди. Того ж дня запалав центральний офіс Партії регіонів.

Утім міліція кинула на придушення протестів значні сили, й вже незабаром кільце облоги зімкнулося довкола Майдану Незалежності, де перебувало до 20 тисяч демонстрантів. Нападники застосовували тактику «випаленої землі» – горіли не лише намети протестувальників та барикади, а й Будинок профспілок. Про те, що в центрі європейської столиці фактично було запроваджено надзвичайний стан, свідчать багато чинників: зупинилося київське метро, з ефіру раптово зникли найбільші опозиційні канали, а патрулі ДАІ заблокували автомобільний рух до центру міста. У наступ рушили бойової машини…

Але й у цих жахливих умовах, не помічаючи голоду, втоми та відсутності сну, оборонці Майдану мужньо захищали найголовніший острівок демократії та Свободи. Попри те, що в їх лавах з’явилися нові жертви, вони й не думали капітулювати. Адже тривала не лише битва за Майдан і за Київ – то була Битва за Україну…

Пам’яті загиблих.

До речі, на Майдані пліч-о-пліч боронили свою та нашу з вами свободу представники всіх регіонів країни, в тому числі посланці Побужжя. Тож світлини, які ви бачите в цьому номері, зроблені миколаївськими активістами Майдану.

На жаль, Гарант Конституції не лише не зупинив криваву бійню, а й, прагнучи зберегти свою деспотичну владу та величезні статки, підлив масла у вогонь, який і так палав з нечуваною силою. І події, що відбулися далі, остаточно перетворили колись законно обраного Президента України в диктатора.

Оголосивши десятки тисяч громадян України терористами, Янукович фактично дав команду на масове знищення людей. Проти героїв Майдану було кинуто сотні, тисячі вишколених бійців міліції та внутрішніх військ, спецпризначенців СБУ. По активістах, озброєних дерев’яними щитами, немов у тирі стріляли добре підготовлені снайпери.

Та ніщо не могло зламати мужність та волелюбство сучасних нащадків козацької слави. Вони встояли. А згодом, нарешті, своє слово сказали й політики, вражені самопожертвою українських патріотів. Депутати Верховної Ради України, зібравшись на позачергове засідання, спочатку припинили бойові дії в Києві, а потому прийняли низку законів, чим остаточно усунули від влади Віктора Януковича. Україна повернулася до парламентсько-президентської форми правління, а вибори нового очільника держави призначено на 25 травня поточного року.

За ці доленосні рішення було заплачено надто високу ціну. Пішли у небуття «Небесна сотня» захисників Майдану та понад десятка міліціонерів. Сотні людей отримали поранення та каліцтва…

Проте Герої не вмирають. Вони назавжди залишаться в наших серцях… Панахиди по загиблих євромайданівцях відбулися в багатьох куточках нашої держави.

Щодо нашої рідної Миколаївщини, то події в південній області стали своєрідним віддзеркаленням подій на столичному Майдані. Щоправда, дякувати Богові та витримці людей, обійшлося без крові та людських жертв. Свою політичну та людську незгоду із діями центральної влади щодо власного народу висловили десятки депутатів та керівників самоврядних громад, представники місцевої влади. Так, 22 лютого голова Миколаївської облдержадміністрації Геннадій Ніколенко написав дві заяви – про ухід з цієї посади та з Партії регіонів. Залишив свою посаду і голова обласної ради Ігор Дятлов. Аналогічні заяви написав ряд керівників районних державних адміністрації – Арбузинської, Первомайської, Вознесенської, Очаківської, Новоодеської, Жовтневої, Снігурівської. А своє майбутнє вже не пов’язують із Партією регіонів мери Первомайська, Очакова, Южноукраїнська та Вознесенська – тепер, як вони заявили, мають намір служити місцевим громадам.

Миколаїв. Панахида по «Небесній сотні».

Щодо управлінської вертикалі, то прийнято цілу низку рішень. Виконувачем функцій і повноважень голови облдержадміністрації призначено заступника голови ОДА Володимира Лусту. А під час засідання президії обласної ради Вадима Мерікова було уповноважено координувати роботу органів місцевого самоврядування на території Миколаївської області. Згодом, 25 лютого, відбулася позачергова сесія обласної ради. Новим головою Миколаївської обласної ради обрано Тараса Кременя (детально про сесійну роботу читайте в окремому матеріалі).

Ще одним значним наслідком революційних подій стало повалення пам’ятника В.І. Леніну на центральній площі обласного центру. Сталася ця історична подія минулої суботи. До речі, подібні демонтажі відбулися й у декількох районах та містах Миколаївщини. Проте, як заявили у спільній заяві до всіх мешканців області керівники депутатських фракцій ВО «Батьківщина» і Партії регіонів в обласній раді В. Меріков та П. Зібров, не варто піддаватися на провокації й вірити чуткам, що розповсюджуються на вулицях та в транспорті обласного центру про нібито існуючі плани руйнування меморіального комплексу 68 героям-ольшанцям – святого для кожного миколаївця місця. Тож, як йдеться у заяві, потрібно не піддаватися на провокації та всім разом нести відповідальність за мир і спокій у нашому місті та області.

Андрій ТЮРІН

Фото з архіву

Сообщение:

*

НОВОСТИ