Ви запитували? Ми відповідаємо!

Наші читачі уважно слідкують за змінами тарифів та соціальних виплат, тому уточнюють ті зміни у законодавстві, які стосуються їх особисто. Серед запитань, які зазвичай присутні у кожному випуску рубрики «Зворотний зв’язок», – пошук роботи та вступ до навчальних закладів. Завжди є запитання щодо оформлення різних документів. Отже, як завжди, нинішня добірка відповідей на запитання наших читачів насичена цікавою та корисною інформацією.

Раїса Миколаївна Коротигіна, пенсіонерка, Доманівський район.

– Чула, що з 1 травня нинішнього року збільшився прожитковий мінімум. Чи буде тепер збільшуватися пенсія і коли?

Начальник Головного управління Пенсійного фонду у Миколаївській області Наталя Єфремова:

– 01.05.2017 відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» від 21.12.2016 № 1801-VIII встановлено розміри прожиткового мінімуму, зокрема для осіб, які втратили працездатність, – 1 тис. 312 грн.

Виходячи із цього проведено перерахунок непрацюючим особам та збільшено:

– мінімальні розміри пенсії за віком (за наявності страхового стажу 20 років для жінок, 25 років для чоловіків – для пенсій, призначених до 01.10.2011, 30 років – для жінок, 35 років для чоловіків – для пенсій, призначених після 01.10.2011);

– мінімальні розміри пенсій по інвалідності, у зв’язку із втратою годувальника;

– розміри надбавок та підвищень, які залежать від розміру прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність;

– мінімальні розміри пенсійних виплат шахтарям, інвалідам війни, учасникам бойових дій, інвалідам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Виплата пенсій працюючим пенсіонерам (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія п. 1 ст. 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») проводиться у розмірі 85 % призначеного розміру, але не менше 1 тис. 968 грн. (150 % прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність – 1312 грн. х 150 %).

Після перерахунку розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), не може перевищувати 10 тис. 740 грн.

Олена Павлівна, мешканка Новобузького району.

– Мій племінник закінчив школу у 2016 році. Він не вступив до коледжу і зараз ніде не працює. Чи може він звернутися до центру зайнятості, і які послуги він може отримати?

Начальник відділу організації профорієнтації Миколаївського обласного центру зайнятості Наталя Русанова:

– Звісно, Ваш родич може звернутися до Новобузького районного або будь-якого іншого центру зайнятості. Фахівці йому запропонують:

– консультацію з професійної орієнтації;

– тестування за допомогою методик для виявлення схильностей та вподобань. Відповідно до результатів йому нададуть рекомендації щодо вибору професії;

– максимум інформації щодо обраної професії, використовуючи описи професій, відеофільми, які допоможуть ознайомитися з професійними характеристиками, вимогами професій до людини, заробітною платою, перспективами зайнятості;

– запропонують вакансії для осіб із середньою освітою.

Крім того, він зможе пройти професійне навчання з актуальної на ринку праці професії за направленням центру зайнятості, у тому числі на базі центрів професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості, які мають потужну матеріально-технічну базу, виробничі приміщення. На сьогодні функціонує 11 таких центрів.

Усі послуги державної служби зайнятості надаються безкоштовно!

За додатковою інформацією звертайтеся до будь-якого центру зайнятості за інтернетадресами http://www.dcz.gov.ua/mik/control та https://www.facebook.com/noczn/.

Юлія Ворчакова, Врадіївський район:

– Які стягнення передбачені за порушення трудової дисципліни?

Людмила Пантелєєва, юрист:

– За порушення трудової дисципліни в статті 147 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП України) зазначено, що до працівника може бути застосовано тільки один з таких заходів стягнення – догана або звільнення.

Законодавством, статутами і положеннями про дисципліну можуть бути передбачені для окремих категорій працівників й інші дисциплінарні стягнення.

Дисциплінарні стягнення застосовуються органом, якому надано право прийняття на роботу (обрання, затвердження і призначення на посаду) даного працівника.

На працівників, які несуть дисциплінарну відповідальність за статутами, положеннями та іншими актами законодавства про дисципліну, дисциплінарні стягнення можуть накладатися також органами, вищестоящими щодо органів, вказаних у частині першій цієї статті.

Працівники, які займають виборні посади, можуть бути звільнені тільки за рішенням органу, який їх обрав, і лише з підстав, передбачених законодавством.

Власник або уповноважений ним орган має право замість накладання дисциплінарного стягнення передати питання про порушення трудової дисципліни на розгляд трудового колективу або його органу.

Відповідно до ст. 148 КЗпП України дисциплінарне стягнення застосовується власником або уповноваженим ним органом безпосередньо за виявленням проступку, але не пізніше одного місяця з дня його виявлення, не рахуючи часу звільнення працівника від роботи у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю або перебування його у відпустці. Дисциплінарне стягнення не може бути накладене пізніше шести місяців з дня вчинення проступку.

У ст. 149 КЗпП України зазначено, що до застосування дисциплінарного стягнення власник або уповноважений ним орган повинен зажадати від порушника трудової дисципліни письмові пояснення. За кожне порушення трудової дисципліни може бути застосовано лише одне дисциплінарне стягнення.

Стягнення оголошується в наказі (розпорядженні) і повідомляється працівникові під розписку.

Катерина Юрїївна Фомичова, м. Миколаїв.

– Наразі оплата за користування ліфтом у багатоквартирних будинках нараховується за площею. Логічніше робити це за кількістю проживаючих у квартирі. Чи може бути переглянута методика нарахування плати за ліфт, яким чином це можна зробити?

Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради:

– Розрахунок тарифу йде відповідно до постанови № 869 Кабінету Міністрів України, де вказуються складові на технічне обслуговування ліфта. Всі нарахування проводяться на 1 кв. метр. Ця постанова діє і на сьогодні.

Щоб змінити порядок нарахування, треба звертатися у Кабінет Міністрів. Ми неодноразово зверталися з проханням змінити порядок розрахунку тарифу на обслуговування ліфту, втім, все поки залишається без змін.

Є пояснення, чому розрахунок прив’язаний саме до житлової площі квартири, а не до кількості мешканців у квартирі: немає чіткого механізму контролю за кількістю осіб, які проживають у кожній квартирі, адже їхня кількість може змінюватися. Хто буде контролювати кількість осіб, якщо вони змінюються щомісяця? А квадратні метри є незмінним показником, тому його взято за основу розрахунків.

Смаглянова Євгенія, с. Прибузьке Вітовського району.

– Скажіть, будь ласка, яким чином бабусі можна оформити опіку над онуком? З чого почати, куди звернутися? Які потрібні документи?

Директор Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради Сергій Бондаренко:

– Якщо дитина неповнолітня, треба звернутися у службу у справах дітей, у районну адміністрацію за місцем проживання. Там візьмуть у роботу і кваліфіковано роз’яснять, які необхідно підготувати документи, а також наступний порядок дій. Питання буде виноситись на Опікунську міську раду. Якщо буде встановлена недієздатність дитини, то приймається рішення рекомендувати відповідному суду розглянути кандидатуру на затвердження опікуном, і суд вирішує питання щодо визначення опікуна.

Якщо ж онук повнолітній, треба завітати до відповідного районного управління департаменту праці та соціального захисту населення, у відділ по роботі з інвалідами. Його спеціалісти обов’язково поцікавляться, які є підстави для оформлення опікунства, у зв’язку з чим це необхідно? Скільки років дитині, чи є у нього батьки?

Якщо онук інвалід, тоді питання одночасно вирішується і по опікуну, і по недієздатності дитини. Проводиться спеціальна експертиза, і якщо людина не усвідомлює значення своїх дій, онук визначається рішенням суду недієздатним, і над такою людиною береться опікунство.

Єгор Савелійович Іваненко, м. Нова Одеса.

– Чи складно отримати українське свідоцтво про народження дитини або смерть особи для людей з тимчасово окупованої території?

Начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк:

– Раніше отримання українського свідоцтва про народження дитини або смерть особи для людей з тимчасово окупованих територій було майже неможливим через тривалість процедури, її затратність та перепони, пов’язані із в’їздом/виїздом з тимчасово окупованої території.

З 21 лютого 2017 року почав діяти Закон № 3171 «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території України».

Цей документ передбачає спрощений порядок встановлення факту народження чи смерті, що сталися на тимчасово окупованій території.

Відтепер, аби отримати документи, необхідно здійснити лише кілька дій:

Звернутися до будь-якого РАЦСу (орган державної реєстрації актів цивільного стану) або центру безоплатної правової допомоги, де Вам нададуть консультацію та пояснять, що і за чим робити. Тут також вручать пам’ятку і зразок заяви до суду.

Заповнити заяву, додати всі наявні документи, що підтверджують факт народження чи смерті, та подати цей пакет документів до суду.

Суд невідкладно призначить розгляд справи і, пересвідчившись у правдивості відомостей, прийме рішення про встановлення факту та видасть його заявнику.

З цим рішенням треба знову звернутися до РАЦСу і отримати відповідне свідоцтво.

Також Мін’юст розробив просту форму заяви до суду, примірники якої є в усіх без виключення РАЦСах та центрах надання безоплатної правової допомоги.

Отримання легальних українських документів не потребує значних фінансових затрат від громадян. Єдине, що доведеться оплатити, – судовий збір з 01.12.2016 – 320 грн.

Сообщение:

*

НОВОСТИ